Jak dbać o czystość dywanów sznurkowych?

   05/23/2018 15:57:25    0 Komentarzy
Jak dbać o czystość dywanów sznurkowych?

Dywany sznurkowe

Dywany sznurkowe, inaczej nazywane sizalowymi lub sizalami, przeznaczone są przede wszystkim dla miłośników ekologii i wielbicieli naturalnych barw. Polecane są również tym, którzy chcą nadać swojemu mieszkaniu lub domowi niesamowitego klimatu, ale nie cierpią na nadmiar gotówki. Ale to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości. Dywany sznurkowe sprawdzą się również w nowoczesnej lub skandynawskiej aranżacji. Sizale mają jeszcze jeden dodatkowy atut - są świetną alternatywą dla alergików, którym nadmiar kurzu i pyłków nie ułatwia codziennej egzystencji.

Co to takiego ten sizal?

Sizal jest naturalnym włóknem otrzymywanym z łodyg agawy, rosnącej w klimacie tropikalnym, przede wszystkim w Afryce i w Ameryce Południowej. Włókno to wykorzystywane jest do produkcji nie tylko dywanów sznurkowych, ale również ozdobnych mat i tkanin. Sizal ma to do siebie, że jest niezwykle wytrzymały, nie elektryzuje się, co oznacza, że można go używać również w pomieszczeniach, w których pracują komputery. Sprawdza się też wszędzie tam, gdzie zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe.

Zalety i wady dywanów sznurkowych

Dzięki wykorzystaniu sizalu do produkcji dywanów sznurkowych, wykładziny te są niezwykle wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji. Mogą służyć przez wiele lat, nie wycierają się i nie mechacą. Co ważne, dywany sznurkowe są bardzo przyjazne dla środowiska, a dzięki antystatyczności korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Ponadto sizale, w przeciwieństwie do dywanów wełnianych, nie są łatwopalne, można je więc ze spokojem umieścić koło kominka. Dodatkową zaletą dywanów sznurkowych jest to, że ich specjalna budowa izoluje dźwięki i wycisza wnętrze, nadając tym samym właściwą akustykę, a runo sizala jest doskonałym izolatorem ciepła, działa jak warstwa izolacyjna i zapobiega jego uciekaniu z pomieszczenia.

Dywany sznurkowe to nie tylko same zalety, ale również i wady. Niestety sizale są szorstkie i twarde, a co za tym idzie, nieprzyjemne w dotyku. Dlatego też nie nadają się zbytnio do pokoju dziecięcego, za to świetnie sprawdzą się w kuchnisalonie czy przedpokoju.

Jak czyścić dywany sznurkowe?

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie przepadają za nadmiernymi porządkami. Dywany sznurkowe nie wymagają żadnego specjalistycznego sprzętu, aby je wyczyścić. Wystarczy zwykły domowy odkurzacz, aby usunąć piach, sierść czy inne zabrudzenia. Trzeba je zatem regularnie odkurzać, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, a będą służyć przez lata.

A co z plamami?

Wiadomo, że w domu różnie bywa, zwłaszcza, kiedy mieszkają w nim dzieci i zwierzęta. Coś się zawsze wyleje i wyląduje akurat na dywanie. Co wtedy? Przede wszystkim nie ma co panikować.

Jeśli dywan sznurkowy się zaplami, należy przyłożyć do niego suchą ściereczkę, która wchłonie rozlany płyn. Nie wolno pocierać dywanu, ponieważ może to spowodować głębsze wniknięcie plamy. Następnie można wyczyścić plamę ściereczką nasączoną bardzo osoloną wodą lub roztworem wody z mydłem i po kłopocie.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: