PSYCHOLOGIA KOLORÓW

   12/12/2018 14:08:11    0 Komentarzy
PSYCHOLOGIA KOLORÓW

     Dobieranie do siebie kolorów jest niesamowicie ważnym elementem urządzania wnętrz. Ponieważ niektóre połączenia barw mogą okazać się nietrafione, ważne jest, aby wcześniej przeanalizować ewentualne zestawienia.

     Jak już wiadomo, niektórymi barwami jesteśmy w stanie powiększyć jak i pomniejszyć optycznie pomieszczenie. Jednak nie tylko kolory ścian są ważne. Kolory dodatków również będą pełnić ważną funkcję w pomieszczeniach. Jeśli zdecydujemy się na zimne odcienie na ścianach, dodatkami będziemy w stanie ocieplić wnętrze.

ŁĄCZENIE KOLORÓW

     Niezastąpiona przy tym może okazać się paleta barw, na której rozłożone kolory, w zależności od ich położenia, dzielą się na trzy grupy:

KOLORY MONOCHROMATYCZNE

     Są to różne odcienie tego samego koloru. Jeśli chcemy postawić na delikatne aranżację to ta kombinacja może okazać się doskonała oraz sprawdzi   się w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku.

KOLORY POKREWNE

     Są to kolory, które leżą obok siebie. Jeśli zależy nam na tym, aby wystrój pomieszczenia był kolorowy, ale i zrównoważony – można zastosować ten sposób.


KOLORY DOPEŁNIAJĄCE

     Kolory, które położone są naprzeciwko siebie na kole barw. Działają na zasadzie przyciągania się przeciwieństw. Uzyskamy intensywne połączenia. Kontrasty stosuje się zazwyczaj w dużych pomieszczeniach.

 

ODDZIAŁYWANIE KOLORÓW

     To, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie jest wiadome od dawna. Podczas wybierania koloru ścian, dodatków warto wziąć pod uwagę, jaki będzie to miało na nas wpływ.

KOLORY NEUTRALNE

     Wybierane są szczególnie często ze względu na swoją uniwersalność. Nie wpływają one na nas w żaden wyraźny sposób. Biały, szary, beżowy są to barwy, które wpasują się do każdego pomieszczenia i do każdej aranżacji. Jeśli postawimy na stonowane kolory ścian, można spokojnie zaszaleć z dodatkami. Kolorowy dywan z pewnością doda charakteru.

KOLORY RELAKSUJĄCE

     Stonowane zielenie, czysty błękit, delikatny brąz są to jedne z wielu barw, które uspokajają. Brąz sprawia, że czujemy się bezpiecznie, zieleń daje poczucie spokoju i harmonii, a delikatny niebieski pomoże zrelaksować się po ciężkim dniu i wyciszyć.

KOLOR NA POPRAWĘ HUMORU

     Żółty, pomarańczowy, czerwony sprawią, że w naszych domach zapanuje radosna atmosfera. Wyrazisty żółty doda mnóstwo energii, pomarańczowy wprawi w dobry humor, natomiast czerwony pobudzi do działania. Jednak należy pamiętać, że zbyt duża ilość koloru czerwonego może wywołać irytację oraz może męczyć i rozpraszać. Dobrym rozwiązaniem jest, aby zagościła ona w pomieszczeniu w postaci dywanu czy innych dodatków, które przeniesie na pierwszy plan.

Teraz skupmy się na tym, jak kolory oddziaływają na nasze nastroje oraz w jaki sposób najlepiej je ze sobą połączyć. Czym jest psychologia kolorów? To dziedzina nauki, która bada wpływ kolorów na człowieka. Kolor jest jednym z najsilniejszych bodźców dla każdego człowieka. Używamy ich by wyrazić swoje uczucia i siebie oraz podkreślić swoje mocne strony.

NIEBIESKI

     Kolor niebieski ma działania uspokajające. Jest doskonałym kolorem do sypialni, ponieważ odpręża i dobrze wpływa na sen. Jest to zdecydowanie jedna z najzimniejszych barw; kojarzy się z niebem, oceanem, otwartą przestrzenią. Doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach, ze względu na swoją właściwość polegającą na optycznym powiększaniu wnętrza.

CZERWONY

     Kolor czerwony jest jednym z wielu kolorów, które należą do barw ciepłych. Czerwień pobudza do działania oraz motywuje. Jaskrawy, ostry odcień czerwieni zaleca się bardziej, jako dodatek do wnętrza, np., jako dywan czy poduszki, natomiast na ścianach doskonale będzie prezentowała się ciemniejsza czerwień, np. burgund. Musimy pamiętać, żeby nie przesadzić z tym kolorem, bo możemy poczuć się nerwowi i przytłoczeni.

ZIELONY

     Zielony jest kolorem pochodnym, który powstał z połączenia niebieskiego z żółtym. Symbolizuje on równowagę, spokój oraz dzięki niemu czujemy się bezpieczniej. Ma działanie relaksujące. W tym sezonie wyjątkowo modnym okazał się głęboki, butelkowy odcień zieleni, który wprowadza do wnętrza szyk i elegancję. Idealnie komponuje się ze złotem i miedzią. Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami tego koloru, warto postawić na dodatki w takiej barwie. Do pokoju dziecięcego doskonały może okazać się zielony dywan, który wpłynie wyciszająco na malucha.

ŻÓŁTY

     Kolor żółty jest uważany za kolor optymizmu i mądrości. Dzięki niemu czujemy się w pełni sił, pobudza nas do działania. Jest kolorem, który doskonale nadaje się do małych pomieszczeń z niewielkim dostępem światła, ponieważ rozświetli nam wnętrze. Ściany pomalowane na żółto świetnie kontrastują z kolorem niebieskim, szarym lub czarnym, dlatego w takich kolorach warto dobrać ozdoby.

BIAŁY

     Psychologia kolorów określa kolor biały, jako symbol niewinności i czystości. Dzięki tej barwie jesteśmy w stanie optycznie powiększyć pomieszczenie, daje ona poczucie czystości i sterylności jednak w nadmiarze może być bardzo przytłaczająca. Jest kolorem uniwersalnym, pasującym do wszystkich innych. Daje nam możliwość zabawy barwami.

CZARNY

     Kolor czarny jest zdecydowanie najciemniejszym ze wszystkich kolorów. Co prawda pasuje w zasadzie do wszystkiego, jednak ze względu na swoją intensywność jest to bardzo mocna barwa, w nadmiarze może przytłaczać i wywoływać za silne emocje. Wielu osobom kojarzy się on z pechem i nieszczęściem (np. czarny kot przebiegający drogę). Jednak jest to kolor, który na pewno dodaje powagi i szacunku. Czerń, również jak i biel, uznawana jest za kolor uniwersalny, pasujący do wszystkiego.

RÓŻOWY

     Kolor różowy powstał w wyniku połączenia kolory białego i czerwonego. Jest on identyfikowany z kobiecością, delikatnością i wdziękiem. Kojarzy się również z niewinnością. Pozytywnie nastraja, wzbudza uczucia sympatii. Pobudza organizm do działania i wzmacnia więzi międzyludzkie, a także pozwala czerpać więcej radości z zabaw.

FIOLETOWY

     Jest to kolor, który kojarzy nam się z bogactwem i władzą. Doskonale łączy się z jaskrawymi kolorami, jak żółty czy pomarańczowy, ale pasuje również do turkusu, jasnej zieleni lub jasnoniebieskiego. Fioletowy to kolor, który potrafi złagodzić objawy stresu i pomoże się wyciszyć. Jest zalecany dla ludzi nerwowych oraz dla tych, którzy mają problemy z zasypianiem. Pomaga się również skoncentrować i opanować emocje.

POMARAŃCZOWY

     Kolor ten kojarzy nam się pozytywnie, dodaje masę energii, a co ważniejsze nie przytłacza, ponieważ nie oddziałuje na nas silnie. Powstaje z połączenia czerwonego i żółtego. Pięknym wykorzystaniem pomarańczowego jest połączenie go z kolorami o intensywnych barwach jak błękit czy zieleń oraz odcienie żółtego. Jeśli zastosujemy np. biel z kolorem pomarańczowym, złagodzimy barwę, dzięki czemu pokój stanie się naszym azylem. Wnętrze pomalowane jedynie na pomarańczowo, warto przełamać dodatkiem bieli takim jak zasłony, poduszki czy dywan.

BRĄZOWY

     Kolor brązowy, ze względu na to, że uspakaja, nadaje się do sypialni jak i salonu. Wywołuje on ciepły nastrój i nadaje przytulności. Ma w sobie również mnóstwo powagi. Kojarzony jest z ziemią, drewnem, naturą. Nie zaleca się łączenia ze sobą zbliżonych odcieni brązu w jednym pomieszczeniu, ponieważ wnętrze stanie się wtedy ,,za ciężkie" i nudne.

SZARY

     Szary jest kolorem, który działa na nas kojąco, wspomaga koncentrację oraz wycisza. Do wnętrz wprowadza harmonię. Jest kolorem na tyle uniwersalnym, że dopasujemy go praktycznie do każdego wnętrza. Kolor szary pasuje do wielu barw. Najbardziej uniwersalne zestawienie tworzy z bielą, dzięki czemu razem wyglądają elegancko i nowocześnie.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: