Czy dywany można prać w pralce? Rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na ten temat!

   06/18/2019 08:51:31    1 Komentarzy
Czy dywany można prać w pralce? Rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na ten temat!

Pranie dywanu w pralce – najpopularniejsze mity na ten temat

Czyszczenie dywanu to bardzo ważna czynność, którą powinniśmy powtarzać regularnie. Do wyboru mamy mnóstwo różnych technik. Nie wszystkie jednak będą bezpieczne. Na listę rzeczy, których nie powinniśmy robić często należy wpisać pranie dywanu w pralce.

Duży wybór, jedno zastosowanie

Obecnie dywan może towarzyszyć nam w każdym pomieszczeniu. Możemy spotkać się z nim nawet w przedpokoju, czy kuchni. Oczywiście, wykładzinę należy odpowiednio dobrać. To, co sprawdzi się w salonie nie koniecznie będzie dobrze prezentować się w łazience. Zarówno bowiem do łazienek jak i kuchni powinniśmy wybierać dywany, które mają antypoślizgowy spód, na przykład te z kolekcji Blanka. Dywany w poszczególnych pokojach wymagają także różnej pielęgnacji. Łazienkowe są narażone na dużą wilgotność, dlatego powinniśmy je odpowiednio często suszyć, tak by nie pojawił się w nim brzydko pachnący grzyb. W kuchni z kolei najlepiej sprawdzą się dywany z krótkim włosem, te typu shaggy warto wybrać raczej do sypialni.

Szybciej, nie zawsze znaczy lepiej

Pranie dywanu w pralce wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł. Wiele dywanów może się po prostu zniszczyć. Co więcej, niektóre dywany nie zmieszczą się nawet do bębna pralki. Zamiast więc ryzykując zniszczenie dywanu lub samego urządzenia, sięgnijmy raczej po ręczne sposoby na czyszczenie.

Pranie dywanu w pralce jest szczególnie odradzane w przypadku dywanów typu shaggy, ale nie tylko. Podczas prania może dojść do rozpuszczenia kleju (szczególnie jeśli nie sprawdzimy wcześniej temperatury prania), a co za tym idzie dywan po praniu będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia. Pranie dywanu w pralce sprawdzi się zaś przy dywanach antypoślizgowych z kolekcji Blanka, Horeca, Miami, Tabriz, Kamel, czy Montana. Kauczuk, który jest użyty jako spód dywanu jest na tyle trwały, że z pewnością się nie pokruszy, a tym samym nie straci swojej podstawowej funkcjonalność.

Warto wspomnieć, że pranie dywanu w pralce może sprawdzić się w także w innych przypadkach. Chodniki z kolekcji Prestige także mogą być czyszczone w ten sposób!

Jak czyścić dywan w prawidłowy sposób

Równie szybkim, lecz dużo bardziej bezpiecznym sposobem jest użycie odkurzacza piorącego. W połączeniu z odpowiednim środkiem czystości (są one zawsze niskopieniące) świetnie doczyszcza on wykładzinę. Dywan do czyszczenia odkurzaczem piorącym powinniśmy odpowiednio przygotować. Przed przystąpieniem do odkurzania, wykorzystajmy szampon do dywanów. Rozprowadźmy go szczotką w runie dywanu. Zróbmy to bardzo dokładnie. Jeśli na wykładzinie pojawiły się trudne do usunięcia zabrudzenia, użyjmy odplamiacza, lub wykorzystajmy którąś z domowych metod. Dopiero po takim wstępie możemy wykorzystać odkurzacz. Bardzo dokładnie oczyszcza on dywan, nie tylko z zabrudzeń, ale także z zalegających w nim alergenów.

 

Jak widać pranie dywanu w pralce to nie zawsze najlepszy pomysł, często lepiej jest skorzystać z bezpieczniejszych metod. Pranie jest łatwym sposobem na pozbycie się wszystkich zabrudzeń i nie wymaga od nas dużego zaangażowania, ale wykorzystując je w przypadku niektórych tkanin i technik tkania, ryzykujemy zniszczenie dywanu i konieczność zakupu nowego. W razie wątpliwości można skontaktować się z producentem.

Podziel się wpisem:

1Komentarzy

  • Avatar
   Paulina
   sie 25, 2019

   No właśnie z tymi dywanami to nigdy nie wiadomo. Zawsze mam dylemat czy prać czy czyścić ręcznie. Ostatnio szorowałam na kolanach, a jak wysechł to po prostu wyjełam workowy zilan i solidnie odkurzyłam, zeby pozbyc sie siersci. Wygladał jak nowy. Strzelam ze raz na miesiac przydałoby sie zrobic taka ostrą regeneracje

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: