Dywaniki łazienkowe – jak je czyścić?
Łazienka to pomieszczenie, w którym bałagan pojawia się niemal natychmiast po zakończeniu porządków – w końcu korzystamy z niej kilka razy dziennie. Im większa rodzina, tym częściej sprzątamy; jeśli planujesz właśnie gruntowne porządki, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak prać dywany łazienkowe.
Jak często prać dywaniki łazienkowe?
Nie da się ustalić konkretnego terminu, bowiem częstotliwość prania będzie zależała od tego, ile osób codziennie korzysta z wanny lub prysznica. Rodzice małych dzieci z pewnością częściej będą musieli uprać swoje dywaniki, podobnie wygląda w przypadku domów z ogrodem, w których latem podłogi należy myć niemal codziennie. W przypadku niewielkiej, dwuosobowej rodziny spokojnie możemy wstawiać do prania dywanik co dwa – trzy tygodnie. Warto pamiętać, że nawet jeśli wybierzemy ciemniejsze dywany łazienkowe, brak widocznych oznak zabrudzenia nie oznacza, że nie musimy jeszcze decydować się na pranie. Wilgotne dywaniki łazienkowe to idealne warunki do rozwoju pleśni, bakterii oraz grzybów, dlatego tak ważne jest zachowanie higieny i regularne pranie dywaników.
Na co należy zwrócić uwagę?
Zanim wstawisz swój dywanik łazienkowy do prania, zapoznaj się z etykietą zawierającą wskazówki od producenta: znajdziesz na niej wszystkie niezbędne informacje dotyczące zaleceń związanych z praniem. Jeśli posiadasz dywany łazienkowe z dodatkowo podgumowanym spodem, nie pierz z nimi żadnych ostrych przedmiotów oraz nie używaj silnych środków piorących – mogą spowodować uszkodzenie gumowej części. Do pralki razem z dywanikiem łazienkowym możesz włożyć także ręczniki, ściereczki kuchenne czy poszewki na poduszki – dzięki temu zrównoważysz obciążenie w pralce i zapobiegniesz powstawaniu uszkodzeń podczas wirowania.
Czyszczenie dywanika łazienkowego krok po kroku
Jeśli chcesz uprać dywanik łazienkowy, przed wrzuceniem go do pralki nie zapomnij o odkurzaniu lub solidnym wytrzepaniu – w ten sposób usuniesz kurz, włosy czy piasek, które mogą nagromadzić się w dłuższym włosiu. Warto trzymać się w tym wypadku sprawdzonego schematu:
- trzepiemy lub odkurzamy dywanik
- usuwamy większe plamy za pomocą szmatki ze środkiem czyszczącym
- pierzemy dywanik w niskiej temperaturze
- suszymy dywanik (najlepiej na świeżym powietrzu)
Jeśli dywanik posiada gumową warstwę antypoślizgową, nie należy suszyć go na grzejnikach czy w suszarce automatycznej. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozwieszenie dywanika na balkonie lub tarasie. Pamiętaj, by nie układać wilgotnego dywanika w łazience – bardzo szybko stanie się on siedliskiem bakterii.
www.poltax.net
www.biuro-rachunkowe-torun.net/
www.biuro-rachunkowe-torun.eu/
biuro rachunkowe Toruń
www.poltax.net
www.biuro-rachunkowe-torun.net/
www.biuro-rachunkowe-torun.eu/
biuro rachunkowe Toruń