Czy alergicy muszą rezygnować z dywanów?

   09/09/2020 00:00:00    0 Komentarzy
Czy alergicy muszą rezygnować z dywanów?

Życie z alergią nie jest proste: osoby z alergią na kurz muszą nie tylko przestrzegać wielu zasad, ale również nieustannie dbać o porządek. Zwykle rezygnują wówczas z zasłon i firanek, a także dywanów. Wiele osób rezygnuje z dywanu z obawy przed roztoczami i kurzem. Czy słusznie?

Podłoga bez dywanu: czy rzeczywiście lepsza?

Przyjęło się uważać, że dywany gromadzą w sobie kurz i inne alergeny. Jest to poniekąd prawda, jednak dla alergików powinno być to dodatkowym argumentem przemawiającym za, a nie przeciwko dywanom. Alergeny w pomieszczeniu z odkrytą podłogą mogą swobodnie przemieszczać się po całym pokoju; wystarczy uchylić drzwi lub okno, by cząsteczki kurzu podniosły się z podłogi i powędrowały wprost do naszych dróg oddechowych. Dywany zatrzymują w sobie kurz, dzięki czemu mają bezpośredni wpływ na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu.

Jaki dywan wybrać?

Nie każdy dywan nadaje się do mieszkania alergika. Choć puszyste dywany kuszą swoją miękkością, alergicy powinni wybierać raczej modele z krótkim włosiem. Wełniany dywan również nie jest zalecany, ponieważ wełniane włókna mają tendencję do pylenia. Dywany z polipropylenu, poliestru, poliamidu i akrylu również są miłe w dotyku, a jednocześnie są odporne na ataki grzybów, roztoczy czy moli. Posiadają również właściwości antystatyczne i nie chłoną wilgoci. Dywany z włókien sztucznych możesz również bez obaw prać tak często, jak tylko jest to niezbędne.

Jak dbać o dywan w domu alergika?

Niezależnie od tego, jaki dywan wybierzesz, kilka zasad pozostaje niezmiennych:

  • regularne odkurzanie: nawet jeśli oznacza to codzienne korzystanie z odkurzacza, musisz utrzymać dywan w czystości;

  • nie tylko odkurzanie, ale również pranie: tylko w ten sposób usuniesz wszystkie drobnoustroje oraz cały kurz;

  • myjka parowa: czyszczenie za pomocą gorącej pary pod ciśnieniem to najskuteczniejszy sposób na odświeżenie dywanu;

  • co pewien czas warto oddać dywan do profesjonalnej pralni dywanów lub dokładnie wytrzepać przed domem i wyprać w całości.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: