Jak urządzić pokój nastolatka?

   10/29/2020 00:00:00    0 Komentarzy
Jak urządzić pokój nastolatka?

Dla nastolatków pokój to własne królestwo: najchętniej nie wpuszczaliby do niego dorosłych. Pokoje nastolatków rządzą się także swoimi prawami... i tak właśnie powinno być. Jeśli planujecie gruntowny remont lub zmianę mebli w pokoju nastolatka, warto przygotować się do tego odpowiednio – w ten sposób unikniecie rodzinnych awantur i innych komplikacji. Nie jest łatwo wyremontować i urządzić pokój dla dorastającego człowieka w ten sposób, by i on, i rodzice byli zadowoleni. Nie znaczy to jednak, że nie warto próbować!

Zacznijcie od ustalenia wspólnej wizji

Rzadko kiedy pomysł na to, jak powinien wyglądać pokój nastolatka będzie zbieżny u rodziców i ich dzieci. Z jednej strony pojawia się chęć uporządkowania i zapewnienia komfortowych warunków do nauki i odpoczynku, z drugiej – potrzeba wyrażania siebie oraz podążanie za trendami. Czy oba podejścia mogą spotkać się w pół drogi? Zaskakujące, ale owszem: jeśli wcześniej omówicie wszystkie kwestie oraz podejmiecie decyzje wspólnie, obie strony będą zadowolone. Niewykluczone, że tak naprawdę zależy Wam na tym samym, tylko w nieco innej formie. Najgorszym scenariuszem jest przeprowadzenie remontu i generalnych porządków pod nieobecność nastolatka. Nikt nie lubi, by decydowano za niego i dotykano jego prywatnych rzeczy, prawda?

Poruszcie najważniejsze kwestie

Zanim rozpoczniecie wybieranie mebli, warto odpowiedzieć wspólnie na kilka pytań:

  • Co w obecnym pokoju sprawdza się najlepiej, a co należy wymienić?

  • Czy meble będą stały w podobny sposób, czy całkowicie zmieniacie aranżację?

  • Czy nastolatek posiada wystarczająco miejsca do przechowywania swoich rzeczy?

  • Czy biurko lub stół do nauki, krzesło i łóżko są dopasowane do wzrostu nastolatka?

  • Jaki budżet możecie przeznaczyć na remont i wyposażenie pokoju?

W ten sposób ustalicie najważniejsze sprawy jeszcze na etapie planowania. Mając dokładnie określone potrzeby, oczekiwania i możliwości możecie przejść do wybierania wyposażenia i mebli. Pozwól nastolatkowi podejmować decyzje o tym, jaki kolor farby powinien znaleźć się na ścianie oraz jakie ustawienie mebli sprawdzi się najlepiej – w końcu to jego pokój, a decydowanie o nim jest także ważnym życiowym doświadczeniem.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Dywany młodzieżowe czy puszyste, pastelowe dywany do sypialni? Rolety czy żaluzje? Ciemne czy jasne zasłony? Przed tego rodzaju dylematami będziecie stawać niemal cały czas. Rodzicielskie doświadczenie przyda się z pewnością w niektórych kwestiach: zwróć nastolatkowi uwagę, że dywany młodzieżowe w ciemnych kolorach będą praktyczniejsze, a szuflady w biurku są wygodniejsze od półek. Jeśli jednak Twoja dorastająca pociecha będzie miała swoje zdanie na dany temat, idź na kompromis: zgódź się na dekoracje na ścianach czy biały dywan pod warunkiem, że nastolatek sam zadba o swój pokój. Wspólne urządzanie królestwa dla dorastającego człowieka może być nie tylko obowiązkiem, ale również sposobem na lepsze poznanie nastolatka. Skorzystaj z niego, a z pewnością zdziwią Cię niektóre wybory własnego dziecka!

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: