Jak urządzić korytarz nowoczesny?

   04/13/2021 08:20:02    0 Komentarzy
Jak urządzić korytarz nowoczesny?

Boazeria na ścianie, wieszak na płaszcze, półka na buty i półmrok panujący w długim wąskim korytarzu. Tak kiedyś wyglądały prawie wszystkie przedpokoje, prawie identyczne w każdym mieszkaniu w bloku. Na szczęście czasy bylejakości i braku wyboru minęły. Czas twórczych realizacji, estetycznych wnętrz i szerokie spektrum możliwości aranżacyjnych pozwala na stworzenie nietuzinkowych wnętrz, niezależnie czy jest to blok z wielkiej płyty, historyczna kamienica czy nowoczesny dom wolnostojący.

Dywan nowoczesny

Nowoczesny dywan z serii Hermes

Co zatem mamy na myśli, projektując korytarz nowoczesny? Czy ma on błyszczeć chromowanymi dodatkami czy łączyć szkło z metalem? Ma być skromny i minimalistyczny czy pełen przepychu i glamour? Kolorowy czy monochromatyczny? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne - ma spełniać oczekiwania mieszkańców w komfortowy i funkcjonalny sposób. Zapewnić miejsce do odłożenia rękawiczek, schowania butów, odwieszenia płaszcza i cieszyć oko estetycznym wyglądem i pięknymi wykończeniami.

Długi i wąski korytarz nowoczesny

Mając do dyspozycji długi i wąski korytarz można pomyśleć, że możliwości aranżacyjne są niewielkie. Okazuje się jednak, że dzięki kilku zabiegom dekoracyjnym można go optycznie skrócić, rozjaśnić i unowocześnić.

Umiejętne pomalowanie korytarza pozwoli zmienić jego perspektywę. Pomalowanie wąskiej ściany intensywniejszym kolorem i ścian bocznych jaśniejszymi i chłodniejszymi lub naklejeniem efektownie wyglądającej tapety odwróci uwagę od długości korytarza. Lampy o ciepłym świetle optycznie poszerzą pomieszczenie, a lustra je powiększy, odbijając światło od ścian. Podobny efekt można uzyskać, kładąc w korytarzu stylowy chodnik.

Chodniki na korytarz i antypoślizgowe dywany dzięki ciekawym wzorom uatrakcyjnią przedpokój i uczynią go przyjaźniejszym. Chodnik sznurkowy z hipnotycznymi okręgami, zdobnymi mandalami, geometrycznymi rombami albo przetartymi kolorami będzie znakomitym dopełnieniem wystroju nowoczesnego korytarza. Uwaga na podłużne pasy i linie, które wydłużą optycznie korytarz w przeciwieństwie do poprzecznych pasów i wzorów.

Przestronny przedpokój

Podczas projektowania dużego przestronnego hallu lub przedpokoju, w którym z dumą będziemy mogli przywitać gości możliwości ciekawego zaaranżowania mamy jeszcze więcej. Nie ogranicza nas przestrzeń, a i oświetlenie w ciągu dnia jest lepsze.

Oczywiście i tu wybranie jasnych i stonowanych kolorów jest efektownym zabiegiem podkreślającym piękno wnętrza. Jest też zachowawczym i bezpiecznym rozwiązaniem pozwalającym swobodnie zmieniać dodatki i eksperymentować z nimi. Dzięki subtelnym szarościom wnętrza zyskują ponadczasowy charakter, nie nudzą się i są zawsze na czasie. Świetnie współgrają z wyrazistym dywanem ożywiającym przestrzeń i tworzącym przytulny klimat. Dywany do przedpokoju mogą być jednokolorowe lub mieć oryginalny wzór. W hallu pięknie się zaprezentuje dywan z serii Casablanca z egzotycznymi motywami.

Dywan casablanca

Dywan z serii Casablanca

Jaki dywan wybrać, urządzając korytarz nowoczesny?

Wybierając dywan na korytarz lub do przedpokoju warto wziąć pod uwagę intensywność użytkowania danej powierzchni. Niewskazane są tu dywany typu Shaggy z długim runem ani luksusowe wełniane dywany. Najlepiej sprawdzają się dywany sznurkowe albo z krótkim włosiem ze sztucznego włókna. Dywany syntetyczne (polipropylenowe, akrylowe, poliamidowe lub poliestrowe) są lekkie, wytrzymałe i odporne na zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Taki materiał pozwala na długo zachować jakość i cieszyć się z komfortowym użytkowaniem.

Ważne jest, by dywan miał także gumowany, antypoślizgowy spód. Zapewni to bezpieczeństwo użytkowania i nieprzesuwanie się dywanu nawet w trakcie pospiesznego wychodzenia z domu.

Dywan nie musi być idealnie dopasowany wymiarami do metrażu korytarza. Może być niewielkim owalnym lub okrągłym dywanikiem zdobiącym wnętrze odsłaniającym piękną drewnianą podłogę.

Ważne, by pasował stylem do charakteru wnętrza i współgrał z pozostałymi elementami wyposażenia. Może być dekoracyjnym uzupełnieniem miejsca, na którym siadamy zakładając buty albo stylowej konsoli z podręcznymi szufladkami na drobiazgi.

Remont przedpokoju, a nowoczesny korytarz

Efekt nowoczesności można osiągnąć nie tylko w nowo oddanych wnętrzach. Remontując korytarz warto pamiętać, że czasem niewiele trzeba, by wnętrze nabrało blasku. Najtrudniejsze może okazać się zerwanie z dotychczasowymi przyzwyczajeniami i pozbycie się zagracających przestrzeń przedmiotów, takich jak odkryte wieszaki lub zbędne kartony po butach. Odświeżone ściany, kilka dodatków i dołożenie modnych detali, np. nowoczesnych wieszaków, galerii małych obrazków, kwiatów w oryginalnej donicy oraz oświetlenie i stylowy chodnik sprawią, że remontowane wnętrze stanie się piękniejsze. Przydatne mogą stać się również designerska konsola, siedzisko wieszak lub lustro. Pamiętajmy, że prostota, harmonia i uniwersalność, którymi charakteryzuje się korytarz nowoczesny idą w parze z użytecznością, niezależnie od stylu, w jakim wnętrze zaaranżujemy.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: