Jak kupić dywan do pokoju?

   07/27/2021 11:07:36    0 Komentarzy
Jak kupić dywan do pokoju?

Choć rodzaj dywanu może wydawać się na początku mało istotnym szczegółem, jednak warto pamiętać, że gdy jest on odpowiedni, może znacznie pomóc w stworzeniu przytulnej atmosfery. Przy wszystkich dostępnych na rynku opcjach, wybór dywanu do pokoju może być trudny. Natomiast należy zauważyć, że niewiele jest elementów w domu, które mają zdolność uzupełnienia dekoracji pokoju tak łatwo, jak dywan.

Jaki dywan do pokoju?

Na początku warto określić charakter pokoju, do którego wybieramy dywan, i czemu ma on służyć. Co to znaczy? Należy się zastanowić, czy dywan ma stanowić wyrazisty element ujednolicający estetykę pomieszczenia, czy odgrywać rolę funkcjonalną. Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem dywanu do pokoju dziecięcego, może lepiej nie decydować się na delikatny dywan w stylu vintage, który łatwiej się brudzi i wymaga specjalnej pielęgnacji.

Oczywiście warto podkreślić, że styl urządzanego pokoju nie powinien być ograniczany sezonowymi trendami. Podobnie jak z gustem, każdy ma swój, i decyzja o klimacie dekorowanego pomieszczenia powinna być zgodna z subiektywnym punktem widzenia. Natomiast dekoracja wnętrz ma swoją teorię, która może okazać się pomocna przy wyborze idealnego dywanu. Wyraziste znalezisko w soczystym kolorze będzie stanowić wyjątkowy akcent do neutralnego kolorystycznie pokoju, a perski dywan podkreśli francuski szyk danego pomieszczenia.

Kształt i rozmiar

Po odpowiedzeniu na pytanie o zadanie, które ma spełniać dywan, należy przemyśleć jego rozmiar i kształt. Znalezienie odpowiedniego dywanu do pokoju przypomina trochę dobór właściwego koloru farby do ścian. Błędne przekalkulowanie nawet neutralnego odcienia farby o pół tonu może zburzyć harmonię całego pomieszczenia. W przypadku dywanu znacząca różnica może wynosić nawet 10 cm, bo okaże się, że właśnie tyle brakuje do idealnej odległości dywanu od ściany. Albo na odwrót, w mniejszych pomieszczeniach 10 cm za dużo może spowodować, że pokój będzie wydawał się mniejszy i przeciążony. Ogólną zasadą jest znalezienie dywanu, który może spajać poszczególne elementy pomieszczenia lub służyć jako bufor między zabudową. Musi być zatem dopasowany zarówno wymiarowo, jak i stylistycznie.

Kolor i styl wykończenia

Ostatnie elementy warte uwagi przy wyborze idealnego dywanu do pokoju to kolor i styl oraz materiał jego wykończenia. Kiedy poprzednie kategorie miały w sobie dużą domieszkę funkcjonalności, ta wydaje się przede wszystkim estetyczna. Co oczywiście sprawia, że jest równie ważna, o ile nie najważniejsza przy wyborze odpowiedniego dywanu do pokoju. Trafnie dobrany kolor dywanu jest kluczowy. Otwiera listę pytań, które mogą się pojawić. Czy wybrać jednokolorowy dywan? Czy postawić na wzory? Czy czarno-biały dywan może być równie ekscytujący, jak gradientowy w kolorach zieleni? Te wszystkie czynniki dopełnią charakter urządzonego pomieszczenia.

Ostatnią ważną kwestią jest przemyślenie materiału kupowanego dywanu. Włókna naturalne będą wymagały profesjonalnego czyszczenia, podczas gdy wiskoza jest chłonna jak gąbka, a włókna syntetyczne zazwyczaj są odporne na plamy.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: