Jaki rozmiar dywanu do kuchni?

   08/27/2018 15:35:52    0 Komentarzy
Jaki rozmiar dywanu do kuchni?

Dywany kuchenne różnią się od siebie stylistyką, materiałem wykonania, kształtem oraz rozmiarem. Ostatni parametr może zadecydować o ich użyteczności i określić przeznaczenie wykładziny. Nie ma niestety jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki rozmiar dywanu byłby odpowiedni dla kuchni. W trzech prostych krokach można jednak ustalić dla niego optymalną wielkość.

 

Krok 1 – obmierzenie pomieszczenia

Rozmiar dywanu powinien być proporcjonalny do metrażu pomieszczenia. Zbyt mały zginie na tle dużej przestrzeni, prezentując się wręcz karykaturalnie, a przesadnie duży przytłoczy wnętrze, ograniczy ilość wolnego miejsca i okaże się po prostu niepraktyczny. Przed zakupem kuchennego dywanu pomieszczenie należy dokładnie zmierzyć, określając jego długość i szerokość. Układ pokoju wraz z uzyskanymi wymiarami można sobie dodatkowo rozrysować na kartce, aby w przygotowanym szkicu uwzględnić wszystkie meble i sprzęty kuchenne. Dywan nie powinien zajmować całej podłogi, ale nie może też być niezauważalny na jej tle.

Aby wszystko to sobie jeszcze lepiej wyobrazić, przy pomocy zwykłej taśmy można wyznaczyć na podłodze miejsce położenia dywanu i zmieniać je tak długo, aż efekt będzie satysfakcjonujący. Wtedy wystarczy zmierzyć samą taśmę – jej długość i szerokość określą idealne wymiary dla dywanu.

 

Krok 2 – określenie funkcji wykładziny

Dywany umieszczane są w pokojach w konkretnych celach. Ich głównym zadaniem jest dekorowanie wolnych przestrzeni i uzupełnianie dotychczasowych aranżacji. Odnajdujące się w tej roli dywany do kuchni zazwyczaj są dość duże. Mogą obejmować 2/3 całego pomieszczenia, dyktując jego końcowy wizerunek i doskonale radząc sobie z wypełnieniem pustych, często sprawiających wrażenie chłodnych przestrzeni. Wykładziny o długości kilkukrotnie większej od szerokości, tzw. biegacze, wizualnie poszerzą ciasną kuchnię – najlepiej umieszczać je w tym celu równolegle do szafek kuchennych. W sklepach występują również dywany przypominające niewielkie maty, ustawiane zwykle tuż pod zlewem i mające za zadanie ochraniać podłogę przed zabrudzeniami oraz ocieplać zimne kafelki. Przeważnie występują w uniwersalnym rozmiarze 60x90 cm, choć nieco większe bywają bardziej funkcjonalne (zwłaszcza w kuchniach, w których bezustannie się coś pichci). Określenie przeznaczenia wykładziny jest szczególnie pomocne w przypadku wybierania jej rozmiaru.

 

Krok 3 – zakup wykładziny

Wiedząc już mniej więcej, jaką wielkość powinien mieć dywan kuchenny, trzeba go po prostu poszukać. Sklepy z wykładzinami zazwyczaj dysponują różnymi rozmiarami tych samych dywanów. Najmniejsze występują w wymiarach 50x80 cm lub 60x90 cm i sprawdzają się w roli niewielkich wycieraczek czy umieszczanych pod zlewem mat. Najpopularniejszym wyborem są uniwersalne dywany o rozmiarach 80x150 cm, 120x170 cm lub 80x200 cm, a do największych wykładzin kuchennych należą te, których długość i szerokość przekraczają dwa metry. Wizualizacja aranżacji pozwoli ustalić, czy wybrana wielkość dywanu zgra się z metrażem pomieszczenia.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: