Co warto wiedzieć o czyszczeniu dywanów

   05/23/2018 13:00:04    0 Komentarzy
Co warto wiedzieć o czyszczeniu dywanów

Nie jest łatwo zdecydować się na wybór dywanu, zwłaszcza, gdy oferta jest szeroka i zróżnicowana. Kupując dywan, myślimy przede wszystkim o tym, by pasował on do naszego wnętrza, nadawał mu niepowtarzalny klimat. Istotny jest również sam materiał, który ma być nie tylko łatwy w utrzymaniu, ale i bezpieczny dla naszego zdrowia. Z tego powodu ważne jest to, by pamiętać o jego odpowiednim czyszczeniu.

Jak prawidłowo czyścić dywan?

Na początek warto powiedzieć, że samo czyszczenie dostosowane musi być do rodzaju plam. Wiele osób zadaje pytanie, jak często odkurzać dywan. Spieszymy z odpowiedzią – warto robić to ok. dwa razy w tygodniu. Należy też trzymać się paru cennych zasad. Po pierwsze nie należy odkurzać go zaraz po zakupie. Ponadto zanieczyszczenia możemy usuwać, trzepiąc dywan lub zamiatając go szczotką. Z kolei przy czyszczeniu za pomocą odkurzacza bardzo ważna jest odpowiednia wymiana końcówek. Ważne jest również to, na bieżąco czyścić dywan z nowopowstałych plam. Sam sposób ich usuwania zależy jest w dużej mierze od ich rodzaju. Najczęstsze zabrudzenia to plamy z kawy, herbaty, soku. W tym wypadku warto skorzystać z kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Czyszczenie tym sposobem powinno odbywać się w następującej kolejności: najpierw papierowym ręcznikiem należy usunąć ewentualne resztki jedzenia. Ręcznik papierowy potrzebny jest również w trakcie czyszczenia, gdzie kładziemy go pod dywan. Sam sok, czy kwas z cytryny rozprowadzamy po plamie przez kilka minut np. za pomocą łyżeczki. Czynność warto powtórzyć po ok. trzydziestu minutach. Kolejnym często spotykanym problemem jest przyklejona guma do żucia, którą usunąć można za pomocą kostki lodu. Należy położyć ją na wybrane miejsce. Warto obserwować, jak lód rozpuszcza się, w międzyczasie próbując oderwać kawałki przyklejonej gumy od materiału. Może jednak dojść do takiej sytuacji, że gruntownego czyszczenia będzie wymagała cała powierzchnia dywanu. Może to być spowodowane zatracaniem kolorów, czy wzorów, wówczas warto sięgnąć po szampon do dywanu lub tapicerki. Tego typu płyn zazwyczaj należy wymieszać z wodą, a następnie delikatnymi ruchami rozprowadzić go za pomocą gąbki po całej powierzchni materiału.

Jak się okazuje, sprawdzonym sposobem na czyszczenie dywanów jest łączenie środków chemicznych z produktami codziennego użytku. W tym celu można zastosować przykładowo trzy mieszanki:

  1.       trzy łyżki płatków mydlanych i skrobi ziemniaczanej;
  2.       szklanka octu, dwie szklanki wody, dwie łyżki soli, 15 kropel oleju i butelka ze sprayem;
  3.       łyżeczka płynu do naczyń, łyżka octu, łyżeczka sody.

Takie mieszanki delikatnie rozprowadzamy po wybranej powierzchni dywanu za pomocą szczotki lub gąbki. W wielu przypadkach czynność należy powtórzyć po określonym czasie lub dokładnie odkurzyć dywan.

Wiele osób zastanawia się również, czy prać dywany „na sucho”, czy „na mokro”. W przypadku stosowania preparatów do suchego oczyszczania należy je delikatnymi ruchami rozprowadzić po powierzchni. Jeśli weźmiemy pod uwagę środki do mycia na „mokro”, to należy przede wszystkim pamiętać o dokładnym usunięciu resztek plam przed nałożeniem płynu. Po czyszczeniu należy odczekać odkreślony czas do wyschnięcia dywanu, a następnie dokładnie go odkurzyć.

Dlaczego to jest tak ważne?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, utrzymanie dywanu w odpowiedniej czystości jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, gdyż mimo swojego uroku ozdoba ta jest niestety ogromnym skupiskiem kurzu, roztoczy, a co za tym idzie – bakterii. Jest to więc szczególne ostrzeżenie dla osób cierpiących na alergię. Odpowiednie czyszczenie pozwala uniknąć tak nieprzyjemnych objawów alergii jak: katar, duszności, krwotoki z nosa, czy wysypka skórna. Ponadto umiejętne pranie dywanu pozwala zachować jego świeżość i trwałość, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się jego niepowtarzalnym urokiem na długie lata.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: