Jak wyczyścić dywan z sierści psa?

   04/16/2019 13:30:57    0 Komentarzy
Jak wyczyścić dywan z sierści psa?

Pies w domu to mnóstwo radości, ale też ogromny obowiązek. Wielu właścicieli na początku nie zdaje sobie sprawy z tego, że mieszkanie w którym mieszka czworonóg wymaga częstszego sprzątania. Oczywiście główną przyczyną tego stanu rzeczy jest wypadająca sierść. Problem ten jest szczególnie duży przy psach długowłosych. Sierść osadza się na sofach, ubraniach i oczywiście na dywanach.

Działać profilaktycznie

Psy najbardziej gubią sierść jesienią i wiosną. Nie oznacza to oczywiście, że w pozostałe pory roku nie znajdziemy sierści na dywanie czy ubraniach, po prostu będzie jej nieco mniej. Niezależnie jednak od pory roku warto zatroszczyć się o to, by sierść naszego czworonoga była zdrowa. W tym celu musimy zadbać o odpowiednie odżywanie, ale także pielęgnację. Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy czesać zwierzaka.

Tradycyjnie… odkurzacz

Zamiatanie dywanu pełnego sierści nie jest dobrym pomysłem. Nie mamy zbyt dużych szans na powodzenie. Wygodniej i szybciej jest użyć odkurzacza z tak zwaną turboszczotką Czym one są? To po prostu obracająca się rolka, którą napędza przepływające powietrze. Dzięki takiej budowie potrafi ona wyciągnąć z dywanu nawet najmniejsze okruszki. Oczywiście bardzo ważna jest także siła ssania odkurzacza. Najlepiej wybierać te, których moc przekracza 320 W. Kiedy decydujemy się na czworonoga powinniśmy zainwestować także w dobry sprzęt ułatwiający usuwanie sierści z domowych akcesoriów.

Do czesania i nie tylko

Każdy właściciel czworonoga powinien wyposażyć się w zgrzebło. Służy ono wyczesywaniu sierści psa. Okazuje się jednak, że nie tylko. Zgrzebło można wykorzystać także przy czyszczeniu dywanu. Jeśli nasz odkurzacz nie radzi sobie z zebraniem sierści, śmiało możemy wykorzystać ten niewielki przedmiot. Wystarczy delikatnie przesunąć go po dywanie. Dzięki temu sierść zwija się w większe wałeczki, a te z kolei bez trudu sprzątniemy nawet słabym odkurzaczem, czy ręcznie.

Czego najlepiej nie robić?

Niektórzy uważają, że w czyszczeniu dywanu może pomóc… rolka do ubrań. Łatwo się jednak domyślić, że sprzątniecie całego dywanu niewielką rolką zajmie mnóstwo czasu i nie będzie zbyt skuteczne. To narzędzie sprawdzi się raczej w przypadku niewielkich powierzchni.

Wilgotna gąbka, to kolejny sposób który może nie spełnić naszych oczekiwań. Wystarczy przejechać nią po dywanie i zebrać to, co się na niej osadziło. Podobny efekt uzyskamy używając lateksowej rękawiczki.

Dywan, a pies

Jeśli już decydujemy się na dywan, gdy w naszym domu znajduje się pies, powinniśmy przemyśleć jaki rodzaj wybrać. Jednym z lepszych jest oczywiście dywan syntetyczny. Jego wysoka odporność na zabrudzenia oraz intensywne użytkowanie sprawdzą się doskonale w przypadku mieszkania z czworonogiem. Świetnym pomysłem jest wybranie takiego koloru dywanu, który będzie pasował do sierści psa. Przykładowo, gdy nasz zwierzak ma jasne umaszczenie, nie decydujmy się na ciemne wykładziny. Wszystkie zanieczyszczenia będą na nim dużo bardziej widoczne.

Jak widać, posiadanie psa wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z dywanów w mieszkaniu. Wystarczy o nie odpowiednio zadbać oraz pilnować, by nasz zwierzak mógł pochwalić się mocną i zdrową sierścią.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: