Jak wyczyścić dywan z sierści kota?

   04/18/2019 15:26:02    1 Komentarzy
Jak wyczyścić dywan z sierści kota?

Mieszkanie z kotem jest bardzo przyjemne. Nie wymaga tyle uwagi, co pies. Chodzi własnymi drogami, a mimo to jest niezwykle oddanym zwierzęciem. Decydując się na kota, musimy pamiętać że będzie on gubił sierść i prawdopodobnie zdarzy mu się podrapać niektóre z domowych akcesoriów. Świetnym tego przykładem są dywany.

Kot w domu, a dywan

Najlepsze dywany dla czworonogów to te syntetyczne ponieważ nie brudzą się zbyt łatwo. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie wtedy gdy nasz kot wychodzi na dwór i może wybrudzić wnętrze. Oczywiście skupmy się także na barwie wykładziny. Dostosujmy ją do sierści zwierzaka. Co więcej, przy wyborze dywanu kierujmy się raczej względami praktycznymi. Krótkie runo będzie łatwiejsze w czyszczeniu. Wybierając dłuższe narażamy się na to, że zwierzak będzie się nim bawił i gryzł.

Najlepszy drapak

Koty mają tendencję do obdrapywania różnych rzeczy w domu. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiednich akcesoriów, nasz pupil może zniszczyć kanapy, fotele, a także dywany. Drapak najlepiej umieścić w miejscu, do którego kot będzie miał łatwy dostęp. Można go zachęcić do korzystania z niego, wykorzystując kocimiętkę. Gdy mimo wszystko zwierzak będzie niszczył dywan, starajmy się przekierować jego energię w odpowiednie miejsce. Wszystko oczywiście wymaga odrobiny czasu i zaangażowania ale przyniesie oczekiwany skutek.

Kocia sierść na dywanie

Niektórzy mylnie uważają, że koty nie wymagają czesania. Nic bardziej mylnego. Powinniśmy je szczotkować równie często. Dzięki temu jego sierść będzie zdrowa i znacznie ograniczymy jej wypadanie. Szczególnie ważne jest dbanie o sierść kotów długowłosych. Powinniśmy je wyczesywać przynajmniej raz na dwa, trzy dni. Koty krótkowłose nie wymagają tak częstej pielęgnacji, ale warto o tym pamiętać choć raz na tydzień.

Kocią sierść z dywanu możemy usunąć przy pomocy odkurzacza z tak zwaną turboszczotką. Jej budowa pozwala usunąć sierść bardzo dokładnie, nawet głęboko osadzoną we włóknach dywanu, w niedługim czasie. Jeśli nie mamy takiego odkurzacza, nic straconego. Spróbujmy zebrać zanieczyszczenia zgrzebłem. Wystarczy przeczesać nim dywan, a pozostałości sierści zebrać zwykłym odkurzaczem.

W żadnym wypadku nie namaczajmy dywanu. Ich przemoczenie powoduje, że zaczynają one wydzielać nieprzyjemny zapach i zaczynają tracić włosie. By nie zniszczyć dywanu, lepiej jest czyścić go na sucho i regularnie trzepać.

Oczywiście posiadanie kota w domu, to nie tylko walka z jego sierścią ale także licznymi zabrudzeniami. W związku z tym, że nie powinniśmy moczyć dywanów, bezpieczniej jest wykorzystać czyszczenie parowe lub lekko zwilżone ściereczki. Ważna jest szybka reakcja. Nie możemy zbyt długo czekać, by zabrudzenie nie dostało się w głąb włókien.

Kocia sierść może być prawdziwą zmorą dla właściciela tego czworonoga. Przez pewną część w roku zwierzak będzie ją tracił dużo mocniej. Jesienią i wiosną powinniśmy więc bardziej zadbać o to, by nasz pupil był odpowiednio odżywiony oraz wypielęgnowany. Stosujmy różne szczotki i zgrzebła, dobierzmy je odpowiednio do potrzeb kota.

Podziel się wpisem:

1Komentarzy

  • Avatar
   Asia
   sie 12, 2019

   Moim pomocnikiem w czyszczeniu dywanów z sierści jest irobot. Odkąd go mam dywany w końcu czyste są. Na podłodze też kłaczków sierści nie widać :)

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: