Dlaczego dywan po praniu brzydko pachnie?

   07/10/2019 14:44:29    0 Komentarzy
Dlaczego dywan po praniu brzydko pachnie?

Czyszczenie dywanu to z pozoru prosty proces. Wystarczy wyposażyć się w odpowiednie środki piorące i zabrać się do pracy. Po praniu może się jednak okazać, że z dywanu unosi się nieprzyjemny zapach. Niekiedy jest on intensywniejszy niż przed czyszczeniem. Ta nieprzyjemna woń może być związana z podstawowym błędem, który podczas czyszczenia dywanu popełnia wiele osób.

W zależności od tworzywa

Pranie dywanu zawsze należy dostosować do materiału z jakiego jest wykonany. To, czy mamy dywan sztuczny, czy naturalny ma ogromny wpływ nie tylko na wybór środków czyszczących, ale także na sam sposób, w jaki będziemy prać wykładzinę. Niektórych dywanów w żadnym wypadku nie można przemoczyć. Może to bowiem wywołać bardzo brzydki zapach dywanu. Naturalne włókna łatwo zniszczyć, używając źle dobranych środków. Mogą one doprowadzić do odbarwienia dywanu. Przykładowo, szczególnie delikatnie należy obchodzić się z dywanem wełny. Wiele osób uważa, że nie powinno się go w ogóle moczyć. Jest to wprawdzie dopuszczalne, ale woda zawsze powinna być letnia i oczywiście nie możemy używać jej za dużo. Jeśli przesadzimy z ilością wody, może ona zostać zaabsorbowana przez dywan i w ostateczności doprowadzić do pojawienia się grzyba. To właśnie wtedy daje się wyczuć brzydki zapach dywanu.

Krok po kroku

Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z dywanu warto także wykorzystać kilka domowych sposobów. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku soda oczyszczona, która absorbuje nieprzyjemną woń. Wystarczy rozsypać ja na całym dywanie, najlepiej na noc (lub po prostu na kilka godzin). Następnie dywan należy porządnie odkurzyć, można go także dodatkowo wytrzepać. Nie zadziała ona jednak w każdym przypadku. W momencie, gdy dywan jest przemoczony i jego włókna nie schną odpowiednio szybko prawdopodobnie oznacza to, że będziemy mieli problem ze wspomnianym już grzybem. Niekiedy pozbycie się tego nieproszonego gościa jest niemożliwe, konieczna więc będzie wymiana dywanu na nowy.

Wiele osób z nieprzyjemnym zapachem walczy także przy pomocy szarego mydła i wody. Z tych dwóch składników należy utworzyć papkę (pamiętajmy by nie była zbyt rzadka) i wetrzeć w dywan. Po kilku godzinach mydło usuwamy wilgotną ściereczką. Podczas takiego czyszczenia warto otworzyć w mieszkaniu okna, przyśpieszy to wysychanie wykładziny.

Brzydki zapach dywanu może być związany z wieloma kwestiami. Z problemem tym często zmagają się właściciele zwierząt domowych, szczególnie jeśli pupil jest mały i nie zawsze zdąży wyjść za potrzebą na dwór. Co jednak, gdy dywan nieprzyjemnie pachnie po upraniu? Tu raczej sprawa jest jasna, został przemoczony i czyściliśmy go w nieodpowiedni sposób. W razie wątpliwości, co do tego jak prawidłowo prać dany rodzaj dywanu, warto zapoznać się z poradami na naszym blogu, lub po prostu wezwać do pomocy specjalistę. Pamiętajmy także, by dbać o dywan regularnie. Przynajmniej raz do roku dokładnie go trzepać, odkurzać kilka razy w tygodniu, a wszystkie zabrudzenia usuwać możliwie szybko. Dzięki temu unikniemy brzydkiego zapachu z dywanu.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: