Jak przykleić wykładzinę dywanową na schody?

   07/15/2019 10:46:42    0 Komentarzy
Jak przykleić wykładzinę dywanową na schody?

Wykładzina dywanowa to doskonałe zabezpieczenie schodów przed zniszczeniem. Sprawdzi się ona szczególnie w przypadku schodów betonowych. Wiele osób uważa, że nie jest to najbardziej eleganckie rozwiązanie, jednak dobrze dobrana wykładzina dywanowa może całkowicie odmienić wygląd wnętrza. Bardzo ważne jest jednak to, by ułożyć ją w prawidłowy sposób.

Czego będziemy potrzebować?

Lista niezbędnych narzędzi zależy od tego czy kładziemy wykładzinę po raz pierwszy, czy ją wymieniamy. W drugim przypadku niezbędne będą: śrubokręty – krzyżakowy i płaski, wkrętarka, nóż do wykładziny, miarka, długa linijka (bądź listewka), mieszadło do kleju, klej do wykładzin, wykładzina dywanowa. Co więcej, gdy chcemy zabezpieczyć krawędzie stopni, warto wyposażyć się w specjalne metalowe profile.

Dobrze wybrać

Najlepiej wybierać wykładziny jednolite. Będzie to spore ułatwienie podczas układania. Jeśli z kolei zdecydujemy się na wzory, musimy uważać, by całość była odpowiednio spasowana, a wzór łączył się w każdym miejscu. Kolejna kwestia to wymiar. Zanim zamówimy wykładzinę dywanową zmierzmy schody. Zacznijmy od szerokości, a następnie sprawdźmy wymiary stopni (wystarczy zmierzyć jeden i przemnożyć przez ich liczbę). Nigdy nie kupujmy wykładziny „na styk”. Zawsze zamawiajmy parę centymetrów zapasu.

Przygotowanie podłoża

Wykładzina dywanowa powinna być bardzo dobrze przymocowana do schodów. Aby osiągnąć ten cel musimy odpowiednio przygotować podłoże. Pracę rozpoczynamy od zdjęcia ewentualnych listew i zerwania starej wykładziny. Następnie powierzchnię należy odpylić i wyrównać. Gdy wymieniamy wykładzinę i na stopniach pojawią się jakieś nierówności, wykorzystajmy masę samopoziomującą. Szybko upora się ona z zagłębieniami. Wystarczy około dwóch-trzech milimetrów wylewki, by schody były gotowe do obklejenia. W kolejnym kroku posmarujmy klejem całą powierzchnię schodów (maksymalnie dwa stopnie jednocześnie), ułóżmy wykładzinę i dobrze dociśnijmy ją do stopni. Odpowiednia ilość kleju jest tak ważna, jak idealnie równa powierzchnia. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wykładzina nie będzie się odklejać, a co za tym idzie posłuży nam na lata. Kiedy uda nam się ułożyć wykładzinę do końca możemy przejść do montażu listew i progów maskujących. Te ostatnie sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy wykładzina sięga do pokoi.

Idealne uzupełnienie wnętrza

Wykładziny dywanowe były kiedyś bardzo popularne, a obecnie znowu wracają do łask. Zaleca się je szczególnie w domach, w których mieszkają małe dzieci i osoby starsze. Wykładzina bowiem sprawia, że poruszanie się po schodach jest bezpieczniejsze. Nie są one śliskie, a jeśli już zdarzy się upadek - będzie zamortyzowany. Dobrej jakości wykładzina nie przyciąga kurzu i nie elektryzuje się, dzięki czemu sprawdzi się idealnie dla alergików. Wykładzina dywanowa tłumi również hałasy i stanowi doskonałą izolację od chłodnych schodów. Należy jednak pamiętać, by uniknąć jej przemoczenia. Woda zazwyczaj nie wpływa na nią najlepiej i wykładzina może się zniszczyć.

 

 

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: