Apretura - czyli jak odmłodzić dywany?

   02/14/2020 09:55:06    0 Komentarzy
Apretura - czyli jak odmłodzić dywany?

Apretura - czyli jak odmłodzić dywany, to temat często poruszany na forach tematycznych, dotyczących czyszczenia i konserwowania wyrobów tekstylnych użytku domowego.

W wielu mieszkaniach i domach znaleźć można dywany, których zakup wiązał się ze sporym wydatkiem finansowym dla ich posiadaczy. Niestety, nawet bardzo drogie i luksusowe wyroby tego typu, z biegiem czasu tracą swoje walory estetyczne i stają się bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Aby przywrócić tym produktom ich dawny wygląd, warto jest skorzystać ze skutecznych rozwiązań. Jednym z nich jest apretura, która pozwala na odświeżenie starego dywanu. W obecnych czasach wykonanie tego działania nie nastręcza trudności, ponieważ można skorzystać z nowoczesnych usług renowacyjnych, świadczonych przez profesjonalne firmy. Wiele dywanów narażonych jest na ścieranie oraz zagniecenia powstające na skutek ich codziennego użytkowania. Zabezpieczająca wypadanie ich runa impregnacja wykrusza się z biegiem czasu. Aby przywrócić im pierwotną formę, warto jest skorzystać z rozwiązania, którym jest apretura dywanowa. Polega ona na zabezpieczeniu dywanu specjalną warstwą preparatu, dzięki której zostaje on wzmocniony i znacznie odporniejszy na tracenie włosia.

Apretura - czyli jak odmłodzić dywany? – poznaj dostępne metody

Odnawianie dywanów metodą, jaką jest apretura syntetyczna, skutkuje również nadaniem włóknom większego połysku oraz zintensyfikowaniem ich dotychczasowego koloru. Dzięki apreturze syntetycznej dywan stanie się również bardziej elastyczny i miękki, a odnowione włókna będą odporne na sztywnienie, wycieranie, działanie wody oraz otwartych źródeł ognia. Apretura syntetyczna sprawia, iż włókna uzyskują pożądaną sztywność, ale w dalszym ciągu runo jest bardzo przyjemne w dotyku.

Każdy dywan narażony jest również na uszkodzenia dotyczące jego krawędzi, które wynikają z nadmiernego ucisku znajdujących się na nim mebli lub przydeptywania przez użytkowników. Postrzępione krawędzie dywanu można wyrównać nożyczkami i obszyć ponownie włóknem, zbliżonym kolorystycznie do pierwotnego, dzięki czemu dywan uzyska na powrót gładkie wykończenie swoich brzegów. Jeśli pragniesz odmłodzić posiadany przez siebie dywan, możesz zdecydować się na usunięcie uszkodzonych lub po prostu wyrwanych, znajdujących się przy nim frędzli i doszycie nowych lub obszycie go na gładko. Dzięki temu zabiegowi dywan stanie się, nie tylko znowu atrakcyjnym dodatkiem do wnętrza, ale również znacznie bezpieczniejszym w użytkowaniu.

Skuteczne sposoby oczyszczania i odmładzania dywanów

 

Osobom, które pragną odświeżyć i odnowić posiadane dywany, warto polecić usługę, taką jak gruntowne czyszczenie dywanów z pomocą odkurzacza parowego. Przed przystąpieniem do tego typu czynności, należy zapoznać się z specyfikacją podaną na metce dywanu, w której zawarto podstawowe informacje, dotyczące tego czy dany dywan może być poddawany praniu na mokro przy pomocy odpowiednich detergentów czy też musi być czyszczony wyłącznie na sucho. Wszystko zależy od włókna, z jakiego został wykonany i metody impregnacji. Wykonując pranie dywanu nie należy wybierać zbyt silnych środków piorących, ponieważ mogą być one niebezpieczne dla włókna, mimo, iż szybko usuną z niego plamy i zabrudzenia. Przed przystąpieniem do działań warto jest wykonać próbę w niewidocznym miejscu i odczekać kilka minut w celu upewnienia się, że zastosowany detergent do prania dywanów na mokro, nie spowoduje odbarwienia kolorów i uszkodzenia runa. Dywany uprane na mokro stają się, nie tylko wolne od plam i zabrudzeń, ale także przyjemniejsze w dotyku i pachnące. W przypadku dywanów, które nie mogą być poddawane tej formie czyszczenia, warto jest zadbać o ich regularne odkurzanie oraz / lub oddawanie ich do specjalistycznej pralni dywanowej. Jeśli dywan ma brzydki zapach, wynikający z tego, iż często bawi się na nim Twój domowy pupil, należy poddać go ozonowaniu, wykonywanemu przez specjalistyczne firmy. Warto jest także regularnie oczyszczać dywan, dodając do worka odkurzacza pastylki zapachowe.

Profesjonalne metody odnawiania starych dywanów pozwalają przywrócić im dawny wygląd oraz usunąć zabrudzenia czy nieprzyjemne zapachy. W ten sposób mogą służyć swoim użytkownikom przez wiele lat.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: