Jak czyścić dywan, nie używając chemii?
Dywan w domu to nie tylko ładny, ale także praktyczny element wystroju wnętrza. Dzięki niemu nasze pomieszczenia wspaniale się prezentują, podłoga jest chroniona, a dodatkowo jest cieplej. Posiadając dywan, trzeba liczyć się z tym, że raz na jakiś czas należy go wyczyścić, a jeżeli będziemy nieostrożni, to możliwe, że będziemy musieli czasami usunąć z niego jakąś plamę. Jednak czego się nie robi, aby dywan zawsze wyglądał tak dobrze, jak w dniu, w którym go kupiliśmy?
CZĘSTOTLIWOŚĆ CZYSZCZENIA
Ze względu na zdrowie czy obecność w domu dzieci lub zwierząt, nie wszyscy są zwolennikami używania gotowych produktów chemicznych do czyszczenia dywanów. Na szczęście każdy z nas ma w domu produkty, którymi bez problemu wywabi nawet najcięższe plamy. Bezpiecznie, ekologicznie i przede wszystkim skutecznie, nie niszcząc faktury i kolorów. Należy pamiętać, że podstawą dbania o dywan jest regularne odkurzanie. Szczególnie takich wykładzin, po jakich często się chodzi (np. dywan w kuchni) lub które są bardziej narażone na zabrudzenia (dywan przy wejściu). W przypadku wyrobów wełnianych lub włochaczy zaleca się odkurzanie nawet codziennie, ponieważ kurz, brud i roztocza chętnie gromadzą się pomiędzy włóknami.
Jeżeli jesteśmy szczęściarzami i nie mamy tendencji do wylewania niczego na podłogę, wystarczy, że nasz dywan będziemy czyścić porządnie raz do roku. W przypadku jasnych dywanów lub takich, na których bawią się dzieci oraz zwierzęta, zaleca się czyszczenie dwa razy w roku. Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na metce, dzięki czemu uchronimy produkt przed uszkodzeniem. Jeżeli decydujemy się na pranie dywanu na mokro, powinniśmy się upewnić, że nasza wykładzina wysycha w ciągu 24 godzin. To zapobiegnie rozwijaniu się pleśni i nieprzyjemnych zapachów, a także uchroni naszą podłogę przed zniszczeniem, ponieważ zaleca się, aby mokry dywan schnął, leżąc w temperaturze pokojowej. Dzięki temu zachowa swój kształt.
Przed rozpoczęciem czyszczenia dywanu warto zapoznać się z jego właściwościami, by najlepiej dobrać metodę czyszczenia oraz nie uszkodzić włókien. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje dywanów?
Dywany polipropylenowe
Dywany polipropylenowe są stosunkowo łatwe w czyszczeniu i wykazują dużą odporność na plamy i chemikalia. Dywany syntetyczne zachowują swoje właściwości na długo i nie blakną w praniu, a sprężyste włókna nie ulegają odkształceniom. Do prania dywanów polipropylenowych używać można delikatnych środków piorących – najlepiej sprawdzi się szare mydło. Polipropylenowe dywany powinny schnąć co najmniej 12 godzin.
Dywany wiskozowe
Dywany wiskozowe powstają w wyniku obróbki włókien celulozy. Ten rodzaj dywanów należy regularnie odkurzać z pomocą nakładki z gładkimi krawędziami. Podczas czyszczenia nie należy mocno pocierać jego powierzchni, a do czyszczenia nie należy używać środków chemicznych (z wyjątkiem tych mających neutralne pH).
Dywany wełniane
Dywany wełniane charakteryzuje naturalne włókno wysokiej jakości, dzięki niemu wełniane dywany są trwałe i doskonale chronią przed zimnem. Gruby dywan z wełny łatwo chłonie wodę, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie zostało jej zbyt wiele we włóknach. Do prania używać można wyłącznie letniej wody – gorąca lub para wodna mogą doprowadzić do uszkodzenia dywanu.
Dywany akrylowe
Dywany akrylowe są sprężyste i elastyczne. Nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu; nie pozwalają także na rozwój grzybów, pleśni, roztoczy i bakterii. Ten rodzaj dywanów jest łatwy w czyszczeniu: szybko wysycha, a trudniejsze zabrudzenia usuwać można przez czyszczenie parą.
DOMOWE SPOSOBY
W celu odświeżenia dywanu i zneutralizowania zapachów skuteczna będzie soda oczyszczona. Wystarczy posypać nią całą powierzchnię wykładziny i zostawić na minimum 5 godzin (można na całą noc). Po tym czasie należy dywan porządnie odkurzyć. Do czyszczenia włochatych i wełnianych dywanów, w których zabrudzenia osadzają się głęboko w strukturach włosia, na pomoc przyjdzie nam mąka ziemniaczana. Jej drobne cząsteczki z łatwością przyczepiają się do dużych cząstek brudu i kurzu, a dzięki temu, że jest sucha, bardzo sprawnie można ją wytrzepać. Mąkę rozsypujemy po całym dywanie, rozprowadzając ją dokładnie pomiędzy włóknami, także przy podstawie. Całość zostawiamy na około 2-3 godziny. Po upływie tego czasu wykładzinę zawijamy włosiem do środka i idziemy na trzepak. Trzepiemy tak długo, aż dywan nie będzie pylić. W tym przypadku nie zaleca się odkurzania, ponieważ bardzo drobne cząsteczki mąki mogą uszkodzić silnik urządzenia.
Z plamami można sobie poradzić równie łatwo, pamiętając, że trzeba je usunąć zaraz po tym, jak powstaną, a nie zaschną i utrwalą się. Świeże plamy usuwamy roztworem 1/2 szklanki octu z rozpuszczonymi 2 łyżkami soli, trąc zabrudzenie. Trwalsze plamy wywabimy pastą z octu i mąki ziemniaczanej w stosunku 1:1. Tak przygotowaną miksturę pozostawiamy na 24 godziny, a następnie odkurzamy. Plamy z soków i owoców usuwamy, łącząc 1 łyżkę proszku do pieczenia z 2 łyżkami octu i szklanką wody. Miejsce zabrudzenia pocieramy gąbką lub szmatką. Czerwone wino to nie problem, jeżeli mamy w domu sól. Należy oczyścić miejsce mokrą gąbką zmoczoną w ziemnej wodzie, posypać solą, pozostawić na około 10 min i odkurzyć. Wszelkie oleiste plamy usuniemy kremem do golenia. Najpierw przetrzyjmy dywan mokrą gąbką, nałóżmy krem i poczekajmy, aż wyschnie. Całość wyczyścimy wilgotną szmatką. Inny sposób usuwania tłustych plam to przygotowanie roztworu alkoholu z solą w stosunku 4:1. Warto zapamiętać, aby plamy usuwać od krawędzi do środka, aby się nie powiększyły.
Zostaw komentarz Skasuj komentarz