Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?

Okres jesienno-zimowy to nie najlepszy czas dla naszego domowego budżetu. Oprócz standardowych wydatków ponosimy koszty ogrzewania, które czasami wynoszą nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jest jednak kilka rzeczy, które warto zrobić przed rozpoczęciem okresu grzewczego, aby trochę zaoszczędzić i aby w domu było cieplej.
Uszczelnienie newralgicznych miejsc
Drzwi wejściowe i okna to miejsca, przez które nie tylko ucieka nam ciepło, ale także do wewnątrz wtłoczone zostaje zimne powietrze. Jeżeli mamy w domu stare okna, a nie posiadamy wystarczających funduszy, aby je wymienić, zadbajmy o odpowiednie uszczelnienie. To samo dotyczy drzwi. W dolnej części skrzydła warto zamontować uszczelkę szczotkową, która nie będzie ograniczała swobody otwierania drzwi, a przy ramie zwykłą, standardową uszczelkę.
Odpowiednie wietrzenie
Przegrzane i duszne pomieszczenia nie będą dobrze wpływać na nasze samopoczucie. Mogą być przyczyną bólu głowy czy uczucia ciągłego zmęczenia, dlatego dom należy regularnie i prawidłowo wietrzyć. Zanim otworzymy okna, skręćmy wszystkie kaloryfery. W przeciwnym razie będą one pracowały ze wzmożoną mocą, starając się wytworzyć temperaturę, na którą zostały ustawione, a to będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami. Wietrzyć należy krótko, otwierając okna na oścież. Wystarczy około 10 minut, aby „wymienić” powietrze, a jednocześnie nie stracić całego ciepła.
Wystrój
Skutecznym sposobem na dogrzanie pomieszczeń jest zakup dywanów. Są one bardzo dobrym izolatorem. Zimna podłoga jest nie tylko nieprzyjemna, ale przede wszystkim tracimy przez nią ciepło. Idealnym wyborem będzie włochaty dywan typu Shaggy, który nie tylko ociepli nasze wnętrze, ale dodatkowo doda mu charakteru, a naszym stopom zagwarantuje przyjemne doznania dotykowe.
Odsłonięte grzejniki i maty styropianowe
Posiadając w domu tradycyjne grzejniki, nie zastawiajmy ich meblami i niepotrzebnymi rzeczami. Wytworzone ciepło powinno mieć możliwość swobodnego rozprzestrzeniania się po całym pomieszczeniu. Zrezygnujmy także z obudowywania. Energia wytworzona w osłoniętych kaloryferach ucieka w ściany, zamiast cyrkulować po pokoju. Prostym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania, szczególnie w przypadku grzejników umieszczonych we wnękach, jest zamontowanie mat styropianowych. Naklejenie ich świecącą stroną do grzejnika odbije ciepło, które trafi do pomieszczenia, zamiast ogrzewać ścianę. Bardzo ważną rzeczą jest też odpowietrzenie kaloryfera. Zalegające powietrze w instalacji nie tylko uniemożliwi wytworzenie odpowiedniej temperatury, ale może przyczynić się do korozji metalowych elementów.
Światło słoneczne
Z racji tego, że jesienią i zimą nie mamy zbyt wielu słonecznych dni, powinniśmy maksymalnie wykorzystać to, co nam daje przyroda. Promienie słońca bardzo dobrze potrafią nagrzać nasze wnętrza. Podczas słonecznego dnia koniecznie odsłońmy okna. Nie tylko będzie nam cieplej, ale także poprawi się nasze samopoczucie.
Zostaw komentarz Skasuj komentarz