Voltana Profit

Jak poznać, że dywan jest z wełny

   05/24/2018 10:49:59    0 Komentarzy
Jak poznać, że dywan jest z wełny

Wybór odpowiedniego dywanu to nie lada wyzwanie. Na jego zakup składa się bardzo wiele ważnych elementów: kolor dopasowany do pomieszczenia, kształt, wielkość, materiał wykonania, a także budżet, jaki chcemy na niego przeznaczyć. Jeżeli zdecydowaliśmy się na dywan wełniany lub wahamy się co do jego zakupu, warto wiedzieć kilka istotnych informacji na temat tego naturalnego materiału, a także zwrócić uwagę na kilka innych istotnych rzeczy.

WEŁNA WEŁNIE NIERÓWNA

Dywany wełniane to najbardziej popularne dywany w grupie dywanów naturalnych. Podstawową rzeczą, jaką należy sprawdzić jeszcze przed jego zakupem, jest metka. To na niej znajdują się wszystkie najważniejsze informacje i cechy dywanu, m.in.: jego waga, materiał wykonania, czy łatwo go utrzymać w czystości, jak go prać, czy chłonie wilgoć, czy jest wodoodporny. Ponadto dywany wełniane wysokiej jakości powinny posiadać certyfikat Woolmark, więc podczas zakupów warto o niego zapytać. To gwarancja naprawdę wyjątkowej jakości produktu. Nie od dziś wiadomo, że wełna wełnie nierówna. Najlepsza jest ta owcza nowozelandzka, z merynosa i dziewicza, czyli z pierwszej strzyży. To z takiej wykonuje się dywany luksusowe. Co istotne, dywany wełniane najczęściej tkane są ręcznie, co również ma wpływ na cenę produktu.

ZALETY DYWANÓW WEŁNIANYCH

Dywany wełniane są bardzo miękkie, a jednocześnie niezwykle sprężyste i wytrzymałe. Ich runo nie ulega odkształceniu, dlatego nie ma problemu, jeżeli chcemy postawić na nim jakieś meble, nawet na długi czas. Jakość wykonania można bardzo łatwo sprawdzić. Wystarczy złapać dywan pomiędzy dwa palce. Jeżeli nie będziemy wyczuwać od wierzchniej strony podszycia dywanu, to znaczy, że jest on mięsisty, gęsty, czyli wysokiej jakości. Ponadto wełna nie jest łatwopalna. Wszystko dzięki możliwościom absorbowania wilgoci, które sprawiają, że włókna mają wysoki punkt zapłonu. W przypadku, kiedy płomień zetknie się z wełną, zwęglą się wyłącznie poszczególne włókna, po czym ogień zgaśnie, a nie będzie się rozprzestrzeniał. Dzięki tym właściwościom wełniane dywany często posiadają odpowiednie atesty bezpieczeństwa i można je wykorzystywać w przestrzeniach użyteczności publicznej. Co więcej, wełna wykazuje dużą odporność na zabrudzenia.

WEŁNA JAKO IZOLATOR CIEPŁA

Innym istotnym faktem jest to, że dywany wykonane z wełny są naturalnym izolatorem ciepła i hałasu. Doskonale będą spełniały swoje funkcje na kamiennych posadzkach oraz w miejscach, gdzie nie ma ogrzewania podłogowego. Dodatkowo dywan wełniany wytłumi echo w pomieszczeniu oraz hałasy dochodzące z ulicy czy zza ściany. Dlatego szczególnie poleca się je w przypadku wnętrz akustycznych lub narażonych na wzmożony hałas.

WEŁNA JAKO STABILIZATOR WILGOTNOŚCI POWIETRZA

Wspomniane wcześniej możliwości absorbowania wilgoci sprawiają, że dywany wełniane są naturalnym stabilizatorem wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Kiedy powietrze jest zbyt wilgotne, wykładzina pochłania wilgoć i oddaje ją w momencie, kiedy powietrze jest suche. Naturalna wilgotność sprawia, że dywany są antyelektrostatyczne. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi, który im towarzyszy, może jednak powodować uczulenia. Obecnie większość producentów zabezpiecza dywany specjalną aperturą, dlatego są one odporne na działanie moli i innych insektów.

Wysoka jakość materiału i jego naturalność sprawiają, że cena produktu jest znacznie wyższa niż dywanów syntetycznych, jednak jednocześnie jest gwarancją, że nawet po kilku latach użytkowania dywan będzie wyglądał jak nowy. Na przykład taki dywan wełniany dostępny w naszym sklepie.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz:

Voltana Profit