Jaki dywan dla alergika

   05/24/2018 14:33:02    0 Komentarzy
Jaki dywan dla alergika

Niektórzy nie wyobrażają sobie domu bez dywanów, inni traktują je jako miły dodatek do wnętrza, a dla części z nas są one wyłącznie skupiskiem alergenów. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy dziecko jest alergikiem, a mimo to chcemy lub musimy kupić dywan? Jaki dywan dla alergika?

Jaki dywan dla alergika? Pogadajmy o decyzjach zakupowych

Mogłoby się wydawać, że kupno dywanu, kiedy jest się alergikiem, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wiadomo przecież, że dywany, tak samo jak zasłony, firany, tapicerki czy wszelkiego rodzaju narzuty to siedlisko alergenów wziewnych, pyłków i sierści. Czy mając skłonność do takich schorzeń musimy zatem rezygnować z naszych planów dotyczących wystroju wnętrza? Czy nasze dziecko nie będzie mogło się bawić w swoim pokoju na miękkim dywanie? Na szczęście nic z tych rzeczy. Nie musimy z niczego rezygnować, nie musimy niczego zmieniać, możemy cieszyć się pięknym dywanem czy to w salonie, czy w pokoju dziecka.

Jaki dywan dla alergika - na co zwracamy uwagę?

Najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, mając skłonności do alergii, są materiały, z których wykonano dywany. Obecnie produkuje się je zarówno z materiałów naturalnych, jak wełna czy jedwab, jak i z tworzyw sztucznych, czyli z akrylu, wiskozy, juty czy poliestru. Alergicy powinni unikać dywanów wykonanych z naturalnych włókien. Grube, wełniane, puchate materiały są bowiem ulubionym miejscem roztoczy kurzu i ciężko jest się ich pozbyć, co powoduje, że przez cały czas gromadzą się pomiędzy włóknami. Dlatego dla alergików najlepszym rozwiązaniem są dywany sztuczne (syntetyczne). Posiadają one właściwości antystatyczne, czyli nie elektryzują się, utrudniając tym samym osadzanie się kurzu i brudu. Dywany z poliestru są bardzo łatwe w czyszczeniu, także chemicznym, są odporne na ataki moli oraz grzybów, a ponadto sprawdzają się także w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Dywany z wiskozy to syntetyczny zamiennik tych zrobionych z jedwabiu. Dzięki swojemu miękkiemu połyskowi prezentują się bardzo luksusowo, a dodatkowo są odporne na zabrudzenia. Dywany z akrylu również są odporne na zabrudzenia, a także na działanie grzybów i bakterii, dzięki czemu poleca się je przy wyborze dywanu do pokoju dziecięcego. Ponadto są miękkie i ciepłe, więc nadają się idealnie jako zamienniki dywanów wełnianych. Dywany wykonane z włókien juty są trwałe, nie gromadzą kurzu, a dzięki swojej prostocie nadają się do każdego rodzaju wnętrz, także tych nowoczesnych, stylizowanych np. na styl skandynawski.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest długość włosia, z których wykonany jest dywan. Niestety te z długim i gęstym nie są zalecane, ponieważ bardzo trudno utrzymać je w czystości. Najlepiej wybrać dywan z krótkim włosiem, tkany na płasko. Nie ma konkretnych zaleceń co do wielkości dywanu, ale nie da się ukryć, że wykładziny o mniejszych rozmiarach można łatwiej i szybciej wyczyścić.

Regularne czyszczenie

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na odpowiedni dywan, nie należy zapominać o jego regularnym czyszczeniu. Zaleca się odkurzanie codziennie, ale nie rzadziej niż raz na tydzień. Powinno się unikać odkurzaczy, które wywiewają powietrze. Najlepsze będą wodne lub filtrujące. Ponadto raz na 3 miesiące warto dywan wyprać, aby usunąć zanieczyszczenia, których nie zdołaliśmy odkurzyć. Zimą, kiedy temperatura spadnie poniżej zera, zaleca się wietrzenie dywanów (roztocza w niskiej temperaturze giną), a jeżeli spadł śnieg, to nawet czyszczenie. W tym celu wystarczy położyć dywan włosiem do dołu na śniegu (najlepiej takim nieugniecionym), aby ten, działając niczym lep, „wyciągnął” z dywanu nieprzyjazne alergeny i brud (niestety z wyjątkiem plam).

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: