Jaki wybrać dywan do pokoju w stylu rustykalnym?

   05/24/2018 15:21:45    0 Komentarzy
Jaki wybrać dywan do pokoju w stylu rustykalnym?

Zapach babcinej drożdżówki, nieskażona natura, świeżo zerwane kwiaty w wazonie – to wszystko kojarzy się ze spokojną i sielską wsią. Styl rustykalny, ku zaskoczeniu wielu, przywędrował do Europy zza oceanu. Charakterystycznymi cechami tej estetyki są spójność oraz plastyczność. Ta druga właściwość daje nieograniczone możliwości aranżacyjne i pozostawia pole do popisu osobom lubiącym eksperymentować z łączeniem różnych trendów. Jaki wybrać dywan do stylu rustykalnego? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Pokój w stylu rustykalnym

W kanonie styl rustykalny zapisał się jako jeden z najbardziej przytulnych i przyjaznych, który przywodzi na myśl dziecięce wspomnienia, sielankowy klimat wiejskiego życia i ciepło domowego ogniska. Takie poczucie bezpieczeństwa i czasu płynącego w zwolnionym tempie chciałoby się przenieść do codziennego życia i poczuć, choć namiastkę tego cudownego spokoju. Chociaż nie mamy domku na wsi czy dworku w tradycyjnym stylu, to można skusić się na projekt salonu lub sypialni w stylu rustykalnym. Należy postawić na takie elementy, jak naturalne drewno, kamień i tradycyjne tkaniny. Hitem będą nadgryzione zębem czasu odrestaurowane meble, tradycyjne rękodzieło w postaci koronek, haftów, tkanych dywanów albo glinianych naczyń. W salonie rustykalnym nie może zabraknąć kominka z ogniem rozświetlającym zimowe wieczory. Jeśli nie ma technicznej możliwości wybudowania kominka, można go zastąpić niewielką wnęką, w której rozpalane będą świece imitujące płomień płonącego drewna.

Styl rustykalny to jednak przede wszystkim naturalność, swojskość i prostota, to również elementy nawiązujące do farm, gospodarstw domowych. Z tego powodu, urządzając np. pokój w tym stylu, nie należy inwestować w przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych. Podstawą są bowiem naturalne materiały, takie jak lite drewno czy kamień. Dopuszczalna jest także ceramika czy poszczególne metale szlachetne, takie jak miedź czy żelazo.

Kolory pokoju w stylu rustykalnym

Wykorzystanie ciepłych kolorów i naturalnych elementów dekoracyjnych to podstawa rustykalnego wystroju. Postarzane meble lub dekoracje z charakterystycznymi przetarciami, blednące kolorystycznie tkaniny albo ceglasty kolor rustykalnej ściany dodadzą uroku wnętrzu. Kolory nie są tu jednolite, ponieważ rustykalne wnętrza są zakorzenione w tradycji małych dworków i były pełne wszystkiego, opływając w dobrobycie. Zbieranina różnych elementów dekoracyjnych i użytkowych nikogo zatem nie dziwi. Ciepłe kolory haftowanych makatek i robione na szydełku białe serwetki nie konkurują kolorystycznie, ale tworzą piękną całość. Należy jednak pamiętać o zachowaniu spójności stylu. Jak się powiedziało A, wybierając styl rustykalny, należy powiedzieć B, utrzymując jego jednolitość. Przydymione lampy, ciepłe światło i ciepłe kolory wnętrza to jest, to co pokój w stylu rustykalnym powinien mieć.

Co do kolorystyki, w stylu rustykalnym panują biele, które wprowadzają ciepłą, przytulną atmosferę. Cechą charakterystyczną są również specyficzne wzory, które występują na tkaninach, takich jak np. zasłony, obrusy czy serwetki, wszystko zdobione ręcznie. Desenie te nawiązują do stylu wiejskiego, dlatego powszechne są głównie kwiaty, pasy czy kraty.

Urządzając pokój w stylu rustykalnym, czy nawet aranżując tak cały dom, powinniśmy zadbać o meble i podłogi z prawdziwego drewna, wzorzyste tkaniny, ściany w jasnym kolorze, a jeśli uda nam się znaleźć stare przedmioty z duszą, takie jak żelazko po babci czy nawet zegar z kukułką, to będą one świetnymi elementami dekoracyjnymi i dopełniającymi całość.

Mając tak urządzone wnętrze, warto również pomyśleć o dywanie, który podkreśli piękno rustykalnej, drewnianej podłogi. Jaki powinien on być? O tym poniżej.

Jaki wybrać dywan do stylu rustykalnego?

Dywan w stylu rustykalnym to oczywiście wyrób zdobiony prostymi wzorami. Idealnie będzie również pasować wykładzina w jasnych i ciepłych kolorach, nadająca całemu wnętrzu tej wszechogarniającej skromności. Zastanawiając się nad dywanem rustykalnym, warto zapoznać się z dywanami klasycznymi, które będą do tego stylu pasować.

Takie zastępstwo ozdobi drewnianą podłogę, podkreśli jej charakter, a dzięki ciemnej barwie i niepowtarzalnemu wzornictwu nada pomieszczeniu ciepła i sprawi, że stanie się ono jeszcze przytulniejsze.

Kolejną propozycją idealną dla stylu rustykalnego jest dywan pakistański, który doskonale wpasuje się we wnętrze tak urządzonego pokoju. Jednak ciężko zdobyć oryginalne tego typu tkany z naturalnie przędzonej wełny, wyglądający jak antyczny, podkreśli naturalność, prostotę i swojskość, na której styl rustykalny bazuje. Dlatego warto skorzystać z rozwiązań zastępczych, które są świetnie będą wyglądać w naszych pokojach. Dywany takie pojawiają się w wielu kolorach, od szarości, niebieskiego, czerwieni czy brązu, ale są to odcienie stonowane, nie zaś wyraziste. Dodatkowych walorów estetycznych dostarczą gęste geometryczne wzory z silnym obramowaniem. Taki dywan zachwyci nie tylko domowników, ale wzbudzi zainteresowanie i podziw naszych gości.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: