Dywan niebieski do jakiego wnętrza? Sprawdź!
Dywany to dodatki bardzo często stosowane w celu urozmaicania aranżacji wnętrz. Dopasowując je do mieszkania, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich kolor. Ten niebieski jest bowiem na tyle mocny i charakterystyczny, iż tylko w konkretnych miejscach dobrze się zaprezentuje. Barwa dywanu musi się idealnie komponować z kolorystyką, rodzajem oraz stylistyką pomieszczenia. Gdzie zatem umieścić dywan niebieski?
Idealny kolor tła
Niebieski dywan można dopasować do kolorystyki wnętrza. Istnieją trzy główne zasady architektoniczne, które na to pozwalają.
Pierwsza metoda polega na dobraniu dywanu do wnętrza o kolorze należącym do tej samej gamy barwnej. Gamą dla niebieskiego dodatku będą wszystkie odcienie niebieskiego. Według tej zasady jasnoniebieski dywan pasuje idealnie do kobaltowego pokoju, a ten granatowy do lazurowego.
Druga metoda mówi o dobieraniu dywanów w oparciu o konkretną gamę kolorystyczną. Kierując się nią, niebieskie ozdoby podłogowe można umieszczać we wnętrzach fioletowych bądź błękitnych.
Ostatnia i najbardziej interesująca metoda wykorzystuje kolory dopełniające, które w kole barw znajdują się po drugiej stronie. Dla niebieskiej barwy są to żółć oraz pomarańcz, które doskonale z nią kontrastują i podkreślają jej wyrazistość oraz intensywność.
Odpowiednia stylistyka aranżacji
Oczywiście nie tylko kolor wnętrza ma znaczenie – liczy się także jego stylistyka. Styl architektoniczny, do którego nowoczesne dywany w kolorze niebieskim pasują wprost idealnie, pochodzi ze Skandynawii. Jest lekki, prosty i bardzo uniwersalny, ale przez swój minimalizm może czasem wyglądać dość surowo i monochromatycznie. By przełamać biel i prostotę stylu skandynawskiego, warto zastosować właśnie dodatki w kolorze niebieskim.
Biały salon, składający się z białych mebli, jasnoszarej kanapy i siwej podłogi to kwintesencja stylu skandynawskiego. Umieszczając na jego podłodze, tuż przed sofą, puchaty dywan w mocnym, granatowym kolorze, ożywia się wnętrze i nadaje się mu indywidualnego charakteru. Wbrew pozorom styl skandynawski pozwala właśnie na takie wariacje.
Jeśli jednak dywan niebieski ma w stu procentach pasować do surowej aranżacji, musi mieć odpowiedni odcień. W tym stylu stosuje się głównie chłodne barwy. Dla niebieskiego koloru będą to: lazur, granat, błękit i błękit pruski.
Dywan niebieski a rodzaj pomieszczenia
W niektórych pomieszczeniach niebieskie dodatki będą wyglądać lepiej, a w innych znacznie gorzej. Raczej nie powinno się ich umieszczać w pokojach przygotowanych dla małych dziewczynek, które w większości przypadków zakochane są w różowych i jaśniutkich barwach. Niebieski dywan miękki spodoba się jednak chłopcom. Rozkładając go na całej podłodze w pokoju dziecięcym, tworzy się idealne i bezpieczne miejsce do zabawy.
Odcienie niebieskiego świetnie wyglądają też w łazienkach. Przełamują beż kafelek i komponują się świetnie z białymi urządzeniami sanitarnymi. Przywodzą na myśl głębokie morze i kojarzą się z przyjemnym czasem. W łazienkach niebieskie dywany stają się praktycznymi elementami, na których zawsze można stanąć bosymi stopami tuż po wyjściu z wanny.
Zostaw komentarz Skasuj komentarz