Dywan dziecięcy - jaki jest najmodniejszy?
Dla pokoju małej księżniczki różowy włochacz ozdobiony subtelnymi serduszkami, a dla starszego już chłopca – wykładzina przypominająca prawdziwy tor wyścigowy. Właśnie w taki sposób dawniej dopasowywano dywany dziecięce do pokojów maluszków. Dziś na szczęście odchodzi się od tych utartych schematów. Trendy się w końcu zmieniają i warto wykorzystać je także w pokojach najmłodszych. Projektanci radzą, jaki dywan należy do nich dobrać, aby był on i stylowym, i pasującym do całej aranżacji dodatkiem.
Bajkowe motywy
W świecie produktów dziecięcych od lat wykorzystuje się motywy pochodzące z popularnych kreskówek i bajek. Maluchy za nimi przepadają! Zafascynowane magią i czarami, z przyjemnością ulokują się na świecącej w ciemności wykładzinie z wizerunkami książkowych czarodziejów. Popularne postacie Disney'a idealnie sprawdzą się na dywanach dedykowanych przedszkolakom – można je połączyć z tapetą o podobnym motywie. Wzornictwo pochodzące wprost ze świata baśni i bajek nie jest może czymś oryginalnym, ale za to zawsze aktualnym. Skoro dzieci tak bardzo je kochają, czy wypada z niego rezygnować?
Uspokajające barwy dla najmłodszych
Pokój kilkulatka powinien być oazą spokoju. Producenci dywanów coraz większą uwagę zwracają na psychologię kolorów i rezygnują z tworzenia pstrokatych wykładzin, które mogą dekoncentrować i wzmagać agresję. Jasna zieleń lub stonowany błękit zapewnią poczucie bezpieczeństwa, ukoją nerwy i zadziałają uspokajająco. Nadmiar tych dwóch barw może jednak powodować senność, dlatego wybierając niebieski dywan dziecięcy, najlepiej zestawić go z bielą. Taki dodatek idealnie zaprezentuje się w stosowanych aranżacjach, zaprojektowanych według zasad stylu skandynawskiego – coraz częściej wykorzystywanego w pokojach kilkulatków.
Wyraziste dywany dodające energii
Dywany w odcieniach pomarańczy lub żółci działają pobudzająco, stymulują mózg do pracy i wspomagają koncentrację. Według najnowszych badań mogą też poprawiać działanie układu nerwowego. O ile nie powinny stanowić głównej bazy pokoju dziecięcego, ponieważ w nadmiarze wywołują uczucie niepokoju i drażliwość, tak idealnie sprawdzają się w roli dodatków. Mocne i intensywne barwy świetnie przełamują jasne odcienie ścian i mebelków, bawiąc się kontrastami i tworząc iście nowoczesne aranżacje. Nie ma w nich miejsca na nudę!
Pastele jako alternatywa dla różu
Intensywnie różowy dywan wbrew pozorom nie będzie najlepszym wyborem dla pokoju małej dziewczynki. Graniczy on z kiczem i jest aż nadto wyrazisty, przez co może odciągać uwagę od wykonywanych na nim czynności. Projektanci stworzyli dla niego doskonałą alternatywę – dywan dla dzieci w kolorze pudrowego różu. Pastelowe odcienie wprowadzają do wnętrz harmonię i spokój, a jeśli dodatkowo pojawiają się na nich subtelne geometryczne wzory, stają się atrakcyjną dekoracją całego pomieszczenia.
Barw pastelowych nie powinno się jednak stosować w pokojach dla niemowlaków. Dzieci do 3. roku życia nie potrafią rozpoznawać tak jasnych barw i lepiej czują się w żywszym otoczeniu.
Zostaw komentarz Skasuj komentarz