Dywany do kuchni – nie tylko moda PRL-owska

   08/27/2018 11:26:07    0 Komentarzy
Dywany do kuchni – nie tylko moda PRL-owska

Dywany kuchenne coraz rzadziej pojawiają się w polskich domach. Kojarzą się z okresem komuny, do którego nikt nie chce powracać, przywodząc na myśl kiczowate i przypadkowo aranżowane wnętrza. Na przestrzeni lat uległy jednak fantastycznemu przeobrażeniu, obecnie zachwycając swoją elegancją i praktycznością. Dopasowują się nawet do tych najnowocześniejszych koncepcji.

 

Dywany kuchenne w czasach PRL-u

W czasach PRL-u nikt nie dbał o wygląd wnętrz – liczyła się ich funkcjonalność. Kupowano to, co akurat pojawiało się w sklepach, a jako że dostawy produktów były bardzo rzadkie, każdy chciał na nich skorzystać. We wszystkich sklepach pojawiały się te same produkty i z tego powodu większość mieszkań wyglądała niemalże identycznie. Prawdziwym hitem okazały się kuchenne dywany, z którymi dziś kojarzy się PRL-owskie mieszkania. Obejmowały niemalże całą powierzchnię podłogi i zdecydowanie zwracały na siebie uwagę (niekoniecznie w sposób pozytywny). Najpopularniejsze były te o motywach tureckich, pokryte fantazyjnymi wzorami i występujące głównie w kolorystyce czerwonej, bordowej bądź brązowej. Tak naprawdę mało komu się podobały – ale skoro były w sklepach, ludzie je kupowali. Dziś na szczęście sklepów z dywanami zdecydowanie nie brakuje i są one tak bogato wyposażone, że nietrudno odnaleźć w nich taką wykładzinę, która idealnie zgra się z aranżacją kuchni.

 

Jakie dywany kuchenne są modne w dzisiejszych czasach?

Nowoczesne wykładziny kontrastują z tymi typowo PRL-owskimi. Są proste, mają obłe kształty i występują w neutralnych odcieniach kolorystycznych. Znakomicie rozjaśniają całe otoczenie i optycznie powiększają przestrzeń małej kuchni. W większych pokojach stanowią element zaskoczenia. Czarna wykładzina umieszczona na tle białych czy beżowych mebli efektownie przełamie jasny dekor frontów, a wzorzysty dywanik pokryty kwiatkami lub drobnymi wzorkami wprowadzi do kuchni odrobinę humoru i ociepli jej ogólny wizerunek. Dywany kuchenne można dopasowywać do pomieszczeń na dwa sposoby – albo dopełniając nimi wnętrze, albo projektując pokój na podstawie kontrastów. Świetnie sprawdzą się również w roli detalu organizującego przestrzeń kuchni. Potrafią wydzielić część jadalną – umieszczone pod samym stołem stworzą przytulny kącik do spożywania posiłków, który warto oddzielić od strefy roboczej. Poradzą sobie także z zabezpieczeniem samej podłogi. Wykonywane obecnie z wyjątkowo jakościowych materiałów chronią płytki przed możliwymi uszkodzeniami czy trwałym odbarwieniem będącym częstym skutkiem rozlania kawy lub wina. Pozwalają na tworzenie zaskakujących aranżacji. Zamiast umieszczać na podłodze pojedynczą wykładzinę, wystarczy połączyć ze sobą dwa różnorodne dywany. W efekcie aranżacja stanie się żywa i dynamiczna – to idealne warunki do gotowania.

 

Dywany do kuchni mało komu kojarzą się z nowoczesnymi aranżacjami, a jednak nawet w nich występują coraz częściej. Czarne i prostokątne, okrągłe i pokryte zabawnymi wzorami lub długie i eleganckie – możliwości jest tak wiele, że żal by było z nich nie skorzystać.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: