Jak wyczyścić plamę po kawie na dywanie do kuchni?

   08/27/2018 15:15:52    0 Komentarzy
Jak wyczyścić plamę po kawie na dywanie do kuchni?

Miłość do kawy może okazać się tragiczna w skutkach, gdy filiżanka z czarnym napojem zostanie upuszczona na kuchenną podłogę. Powstałą na kafelkach plamę wystarczy usunąć zwykłą wodą – znacznie trudniej poradzić sobie z zabrudzonym dywanem. Jak zatem skutecznie i szybko wyczyścić zaplamiony kawą dywan kuchenny? Wystarczy posłużyć się domowymi metodami, które nieraz działają znacznie lepiej od najdroższych środków chemicznych.

 

Sposób 1 – chusteczki nawilżane

Nie brak ich w domach zamieszkałych przez małe dzieci. Chusteczki nawilżane to uniwersalne narzędzia do czyszczenia różnych zabrudzeń, dobrze radzące sobie nawet z kawą. Wystarczy przyłożyć je do czarnej plamy, aby wchłonęły nadmiar płynu i delikatnie przeczyściły głębsze warstwy materiału. Rozwiązanie to sprawdzi się na drobnych zabrudzeniach – w przypadku tych większych trzeba zastosowań inne metody.

 

Sposób 2 – piwo

Metoda może wydawać się dziwna, ale jest wyjątkowo skuteczna. Ściereczką nasączoną piwem należy delikatnie pocierać plamę lub wylać niewielką ilość alkoholu bezpośrednio na powierzchnię dywanu i wetrzeć ją w materiał. Jeśli po upływie kilku minut problem nie zniknie, czynność należy powtarzać, aż do momentu uzyskania dobrego rezultatu. Silny aromat piwa może wniknąć w strukturę materiału, dlatego po zakończeniu czyszczenia dywan najlepiej przeprać lub przynajmniej przepłukać.

 

Sposób 3 – sól

Sprawdzi się w przypadku większych plam. Nie usunie ich w stu procentach, ale zaabsorbuje nadmiar kawy i zdecydowanie ułatwi dalsze czyszczenie. Sporą ilością soli należy posypać dywan do kuchni w miejscu zabrudzenia i poczekać, aż sól przedostanie się do głębszych warstw tkaniny. Po upływie kilku minut można zebrać ją ręcznikiem papierowym lub odkurzyć, a następnie przejść do czyszczenia pozostałości po plamie.

 

Sposób 4 – ocet

Zwykły ocet od dawien dawna wykorzystywany jest do tworzenia domowych środków czyszczących. Świetnie radzi sobie nawet z kawą! Jedna łyżka octu rozmieszana z litrem ciepłej wody stworzy mieszankę wybuchową – można do niej dodać także niewielką ilość mydła. W przygotowanej miksturze należy wymoczyć miękką gąbkę i następnie przyłożyć ją do plamy lub delikatnie pocierać, aż zniknie ona z powierzchni dywanu. Octowa mikstura jest bardzo uniwersalna, dlatego warto ją sobie wcześniej przygotować i zawsze mieć pod ręką.

 

Sposób 5 – soda oczyszczona

Soda doskonale zastąpi ocet. Można nałożyć ją bezpośrednio na plamę i następnie pocierać namoczoną ściereczką lub stworzyć z niej roztwór, mieszając ją z wodą i umieszczając w butelce ze spryskiwaczem. Soda oczyszczona usunie nie tylko plamy z kawy, ale również i te powstałe po wylaniu herbaty. Podobnie jak ocet jest wielofunkcyjnym środkiem czyszczącym.

 

Skuteczność powyższych sposobów została wielokrotnie sprawdzona przez niejedną panią domu. Metody rzeczywiście ułatwiają czyszczenie, aczkolwiek mogą nie zadziałać na dywany kuchenne, na których występują stare zabrudzenia po kawie. Z nimi poradzą sobie jedynie silne detergenty.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: