DYWANY NA ŚCIANACH – KIEDYŚ I DZIŚ
Początki przygody z dywanami na ścianach sięgają czasów sprzed setek lat. Każdemu dywany na ścianach kojarzą się ze śmiesznymi zdjęciami umieszczanymi w internecie z mieszkania szanującego się Wani w Rosji. Można powiedzieć, że Rosjanie wrócili do tradycji, która dotarła do Europy z Persji i innych państw Bliskiego Wschodu na przełomie XV i XVI wieku.
KIEDYŚ
Teraz przejdźmy do czasów, kiedy na czele Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego stanął Nikita Chruszczow. Jednym z jego pomysłów było wynagrodzenie ciężko pracującego ludu. Nakazał budowanie domów dla robotników. Chruszczow miał chęć zapewnienia każdemu godziwych warunków mieszkalnych przy jak najmniejszym obciążeniu budżetu państwa. Krótko mówiąc – ilość kosztem jakości. Tak więc, w Rosji zaczęły powstawać tanie bloki mieszkalne, nazywane ,,chruszczowkami” lub ,,lodówkami Chruszczowa”. To drugie określenie wynikało z ich słabej termoizolacji. Ludzie, mając dość zimna wrócili do dawnej tradycji wieszania dywanów na ścianach w celu ocieplenia sobie mieszkania. Jeszcze inną tego zaletą było to, że dywan wyciszał ściany i zapewniał prywatność.
Ale czy na pewno dywany miały na celu tylko ocieplić i wyciszyć mieszkanie? Musimy zdawać sobie sprawę, że dywan na ścianie nigdy nie był symbolem biedy i prostactwa. Zawsze był oznaką luksusu i pewnego statusu społecznego. Dywan umieszczony na ścianie Wani, świadczył o tym, że Wania na pewno biedakiem nie był. Dywan średniej jakości, kiedy zarabiało się około 120 rubli na miesiąc, kosztował około 300 rubli. Ten, kto posiadał grubszy, a więc ładniejszy i solidniejszy dywan musiał być zdecydowanie bogatszy od posiadacza bardziej skromnego dywanu.
DZIŚ
Dzisiaj zwyczaj ten wywołuje zazwyczaj uśmiech na ustach. W dzisiejszych czasach każdy może pozwolić sobie na dywan na ścianie. Jednak nie podchodźmy do tego tak sceptycznie. Dywan na ścianę w odpowiedniej kolorystyce i rozmiarze może skutecznie zaczarować wnętrze.
Dawniej głównymi motywami makat czy kilimów były motywy roślinne czy geometryczne. W naszych czasach mamy większy wybór kolorów i rozmaitych wzorów. Nie muszą to już być romby, pasy czy trójkąty, ale na materiale mogą zagościć bardziej skomplikowane kompozycje, takie jak zwierzęta, pejzaże, przykłady architektury czy portrety i twarze. Dobrze dobrany dywan może wisieć na ścianie w zastępstwie obrazu, co jednocześnie będzie niebanalnym sposobem na przełamanie nudy w aranżacji pomieszczeń.
Dywan na ścianę w nowoczesnej odsłonie
Jeszcze kilka lat temu dywan na ścianie był synonimem kiczu i braku dobrego smaku. Współczesne trendy wracają do dywanów na ścianach i próbują wyeksponować ich piękno. Choć nie ma już w ramach tych tkanych złotymi nićmi lub przedstawiających jelenie na rykowisku, są pełne nowoczesnych form i kolorowych kolaży dodających im uroku.
Dywan na ścianę jest lżejszy i cieńszy od tradycyjnego z wszytymi specjalnymi zawieszkami. Wielkością mogą być zbliżone do obrazu ściennego niewielkich rozmiarów np. 50x70 cm lub całkiem sporych 150x200 cm. W przeciwieństwie do dywanu podłogowego dywan ścienny nie jest niczym zasłonięte, przysłonięte lub przygniecione, więc jego wzór będzie doskonale widoczny.
Miejsce idealne, by powiesić dywan na ścianę
Dywan na ścianę, by pięknie się prezentował i spełniał funkcje dekoracyjne wymaga odpowiedniego miejsca. Nie nadaje się do wąskich i ciasnych pomieszczeń, gdyż nie pozwalają na wyeksponowanie dywanu i pokazanie całego wzoru. Dobrze sprawdza się w salonach, sypialniach i domowych gabinetach. Zawieszony nad łóżkiem lub kanapą pomaga stworzyć przytulniejszą atmosferę i domowego ciepła. Dywan na ścianie przykuwa uwagę, ożywiając wnętrze i nie wywołując efektu przytłoczenia.
Dywany na ścianę najlepiej prezentują się we wnętrzach w stylu eklektycznym, boho, vintage, ale i klasycznym z elementami dworskimi. Są niezastąpionym dodatkiem w mieszkaniach urządzonych z orientalnym zacięciem. Tu nie może zabraknąć tureckiego dywanu z charakterystycznymi bliskowschodnimi motywami - roślinne wzory, fikuśne arabeski w kolorach czerwonego wina, granatu, a nawet szmaragdowej zieleni będą wyjątkową ozdobą nietuzinkowego wnętrza. Unikalna dekoracja na ścianie sprawi, że dom stanie się prawdziwą oazą spokoju.
W gustownie urządzonych pomieszczeniach, dywan na ścianę może zaczarować pomieszczenie i być niesamowicie interesującą dekoracją. Może warto byłoby zastanowić się nad takim dodatkiem do naszych wnętrz? Moda, tak jak i historia lubią zataczać koło.
Zostaw komentarz Skasuj komentarz