POWIEDZONKA DYWANOWE

   11/15/2018 14:36:56    0 Komentarzy
POWIEDZONKA DYWANOWE

     Każdy z nas jest w stanie wymienić, chociaż parę powiedzonek związanych z dywanami, które wpisały się już w naszą kulturę. Od dawien dawna wiadomym jest, iż dywan jest przedmiotem niezwykłym, wokół którego utarło się wiele legend.

ZAMIEŚĆ POD DYWAN

     Mówi się, że ktoś zamiata (lub zamiótł) coś pod dywan, jeśli chcemy jakąś trudną, wstydliwą lub kłopotliwą dla nas sprawę szybko zatuszować, a nie rozwiązywać, ponieważ rozwiązanie problemu mogłoby się wiązać z utratą przez nas wizerunku.

      Określenie to nie oznacza nic innego jak przykrycie czymś pięknym czegoś brzydkiego :)

     

WEZWANIE NA DYWANIK

     Dywan (tur. Divan, ar. Diwan) nie jest tylko pięknym dodatkiem ozdabiającym pomieszczenie, ale również radą muzułmańskich władców (między innymi sułtana Imperium Osmańskiego i chana Chanatu Krymskiego). Dywanem nazywana jest również namiastka rządu lub sejmu w krajach podbitych przez Turków. Sułtan, chan czy paszowie osmańscy, którzy mniejsze dywany mieli zlokalizowane w mniejszych pałacach wzywali swoich polityków do obrad Dywanu. Podczas obrad dywanu omawiana była polityka zagraniczna jak i wewnętrzna kraju. Tak więc, podwładni byli wzywani do Dywanu w celu składania raportów, wyjaśniania porażek.

     Obecnie wezwanie na dywanik wywołuje w nas różne emocje. Choć niektórym kojarzy się to z otrzymaniem pochwały, myślę jednak, że większości nasuwa wspomnienia niemiłych rozmów.

CZERWONY DYWAN

     Historia czerwonego dywanu sięga czasów aż 458 lat przed naszą erą. Pierwsza wzmianka o czerwonym dywanie związana jest z Agamemnonem, który powróciwszy z Troi, za namową żony, przechodzi przez czerwony dywan do domu. Wtedy ten zwyczaj był zarezerwowany dla Bogów.

      Cała magia tego określenia związana jest z kolorem czerwonym, który od dawna używany był podczas uroczystości. Egipcjanie barwili swoje ciało podczas ceremonii religijnych, a np. indyjscy mnisi barwili swoje szaty.

      W XVIII i XIX wieku czerwone dywany były rozwijane przed klientami luksusowych miejsc, a obecnie często używane są na premierach filmowych.

      Czerwony dywan to nie tylko symbol statusu, kolor ten kojarzony jest z radością i dobrobytem. Czerwony dywan dodaje każdej okazji ważności. Daje to poczucie wyjątkowości.

LATAJĄCY DYWAN

     Zapoznając się z legendami z całego świata, można znaleźć wiele odniesień do latających dywanów, które służyły między innymi do transportowania wojowników, a także były zdolne do rażenia z nieba ogniem i piorunami. 

     Jednak najciekawszą historią odnośnie magicznego przedmiotu jest historia związana z bogatymi szejkami, którzy rtęcią wypełniali swoje baseny i zabawiali się pływając po niej na swoich pięknych dywanach. Rtęć jest na tyle gęsta, że może utrzymać na swojej powierzchni wyjątkowo ciężkie przedmioty o dużej powierzchni.

     Obecnie dywany niestety nie latają, ale magia ich przetrwała do dziś. Jest to dodatek, który potrafi dostarczyć wiele przyjemności i stworzyć niesamowity klimat w naszych wnętrzach. Dobierając odpowiedni rozmiar, kolor oraz miękkość możemy zaczarować wnętrze pomieszczenia.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: