Jakie chodniki na schody wybrać i jak je prawidłowo zamontować?
Jak prawidłowo umieścić chodniki na schodach?
Chodniki na schodach pełnią funkcję dekoracyjną i praktyczną. Jeżeli są dobrze na nich umieszczone, zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się lub potknięcia i upadku. Ważne, aby miały elementy antypoślizgowe, najlepiej wykonane z gumy. Zadbaj też o dopasowanie rozmiaru dywanu od szerokości i głębokości stopni. Dowiedz się, jakie środki ostrożności należy zachować.
Klatki schodowe zazwyczaj bywają chłodne i puste. Nawet te, które znajdują się wewnątrz domów czy apartamentów dwukondygnacyjnych często pozbawione są ozdób. Tymczasem warto zatroszczyć się również o klimat panujący w tym miejscu i wybrać modne chodniki na schody. Oprócz tego, że staną się ozdobą pomieszczenia, będą też elementem funkcjonalnym. Nie tylko izolują od chłodu bijącego z posadzki, ale też chronią przed poślizgnięciem się i upadkiem. Jednak ze względu na swoją problematyczną lokalizację, muszą być odpowiednio zamontowane. Nie wystarczy po prostu pokrycie schodów dywanem — mogłoby to znacznie utrudniać poruszanie się między piętrami, a przede wszystkim być powodem wypadków.
Jakie chodniki na schody wybrać?
Chodniki na schody to zupełnie inna kategoria produktów niż klasyczne dywany do pomieszczeń. Wyróżnia je przede wszystkim kształt. Są prostokątne i podłużne, a ich długość uzależniona jest od ilości stopni, jakie mają pokryć. Najczęściej mają krótkie włosie, ale można spotkać również modele puszyste typu shaggy. Stąpanie po nich to prawdziwa przyjemność, dlatego pokonywanie odległości między kondygnacjami budynku przestaje być uporczywe.
Oprócz odpowiednio dobranego rozmiaru ważne jest, aby chodniki na schody dobrze wyglądały. Często są jedynym elementem dekoracyjnym w tym obszarze wnętrza, więc przy pustych, gładkich ścianach będą dobrze wyglądały modele wzorzyste — abstrakcyjne lub klasyczne, orientalne. Zwróć też uwagę na budowę klatki schodowej. W niektórych miejscach zamiast jednego dużego dywanu znacznie lepszym wyborem mogą okazać się pojedyncze nakładki na stopnie.
Montaż chodników na klatce schodowej
Kiedy zakupisz odpowiednie chodniki, przychodzi czas na ich zamontowanie. W większości przypadków poradzisz sobie z tym sam. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, możesz to zadanie zlecić ekipie remontowej.
Przy umieszczaniu chodników i ich odpowiednim zabezpieczaniu na schodach uwzględnij:
- rodzaj materiału, z jakiego są wykonane schody — inne właściwości wykazuje wrażliwy marmur, który łatwo można zniszczyć, a inaczej pracują stopnie wykonane z drewna,
- szerokość i głębokość stopni — chodniki na schody powinny perfekcyjnie przylegać do stopni i łączeń między nimi, a dywany nie mogą podwijać się, falować ani przesuwać,
- to, jak są skonstruowane są schody — klasyczne, kręcone, pałacowe (rozszerzające się u podstawy).
Najpewniejszy jest wybór relingów mosiężnych. To nierzucające się w oczy pręty, które składają się z dwóch zakończeń, dwóch uchwytów i znajdującej się między nimi rurki. Ważne jest zamówienie relingów, które będą odpowiadały szerokości stopni.
Inną opcją montażu chodników, zwłaszcza pojedynczych nakładek, jest ich przyklejenie do stopni. Dobrze, kiedy chodniki na schody mają podgumowany, antypoślizgowy spód. Uniemożliwia on przesuwanie się dywaników i dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa użytkowników.
Zostaw komentarz Skasuj komentarz