Utrzymanie w czystości chodników schodowych i wywabianie plam

   04/30/2019 11:50:03    0 Komentarzy
Utrzymanie w czystości chodników schodowych i wywabianie plam

Jak wyczyścić chodniki schodowe?

Dywany, zwłaszcza te znajdujące się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, brudzą się i zbierają kurz. Utrzymanie ich w czystości wcale nie musi być problematyczne. Wymaga jednak podstawowej wiedzy o tym, jak wyczyścić chodniki schodowe. Poniższe wskazówki odnoszą się też do dywanów pokojowych, korytarzowych czy kuchennych.

Domowy dywan narażony jest na wiele rodzajów zabrudzeń. Osiada na nim kurz, gromadzą się okruszki i resztki jedzenia, wsiąkają różne płyny. Właściciele zwierząt domowych mają dodatkowy problem z sierścią swoich pupili, która wyjątkowo uporczywie wnika we włosie i włókna dywanu. Na szczęście na te problemy znamy skuteczne domowe sposoby. Pozwolą Ci one utrzymać dywan w czystości, a nawet przywrócić jego pierwotny kolor. Warto poznać je również na wypadek przykrych niespodzianek, takich jak plama z wina na chodniku czy inne uporczywe zabrudzenie. Zamiast wzywać serwis piorący, możesz zaoszczędzić i samodzielnie wywabić zanieczyszczenia.

Jak samodzielnie wyczyścić chodniki i dywany?

Zabrudzenia, które gromadzą się na dywanie, powodują, że traci on swój kolor, szarzeje, a także zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie chodnika pozwolą na skuteczne rozwiązanie problemu. Często do zastosowania domowych metod prania dywanów nie potrzebujesz nawet specjalistycznych środków chemicznych. Większość składników prawdopodobnie masz w swojej kuchni! Jak wyczyścić chodniki schodowe?

- Zacznij od dokładnego odkurzenia ich lub wytrzepania. Chodniki leżą na schodach i w miejsca łączenia się stopni trudno dotrzeć odkurzaczem. Dlatego  na czas sprzątania lepiej jest zdjąć dywany ze schodów i rozłożyć je na płasko, np. na tarasie. Zimą nawet lepiej, jeśli będzie on zaśnieżony — śnieg wchłonie kurz i brud.

- Plamy posyp obficie solą, a następnie zwilż zimną wodą i zostaw na około godzinę. Po tym czasie dokładnie spłucz.

- Miejsca, które straciły kolor, spryskaj mieszanką wody (1 litr) z octem (7 łyżek).

- Brzydkie zapachy zneutralizuje soda oczyszczona wysypana i wtarta odkurzaczem w suchy dywan.

- Do wyciągnięcia sierści wybierz szczotkę ze sztywnym włosiem i wyczesz dywan pod włos.

Samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Obecnie coraz więcej firm oferuje usługi czyszczenia dywanów. Bez wątpienia wiele z nich ma profesjonalny sprzęt oraz kompleksową wiedzę na temat tego, jak wyczyścić chodniki schodowe w Twoim domu. Bardzo często okazuje się jednak, że skorzystanie z ich oferty wymaga rezerwacji usługi z wyprzedzeniem. Zwłaszcza w okresach porządków przedświątecznych kilkutygodniowe czekanie na firmę sprzątającą może być trudne.

Innym czynnikiem, który odstrasza potencjalnych klientów, jest koszt usługi. Zazwyczaj za wypranie dywanu trzeba zapłacić minimum 14-15 zł za m2. Finalna cena zależy m.in. od tego, jaka jest długość włosia, jaka jest grubość dywanu i charakterystyka materiału, z którego został wykonany. Największy koszt poniosą właściciele orientalnych lub ręcznie tkanych dywanów oraz wszystkich innych, które wymagają czyszczenia ręcznego. Ceny sięgają wówczas nawet 20 zł za m2. Jak nietrudno obliczyć, w przypadku dywanów o przeciętnej wartości rynkowej, koszt prania jest nieopłacalny. Niekiedy bardziej ekonomiczny okaże się zakup nowego produktu.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: