Jak prawidłowo wytrzepać dywan?

   06/03/2019 13:04:22    0 Komentarzy
Jak prawidłowo wytrzepać dywan?

Jak prawidłowo wytrzepać dywan i na co zwrócić uwagę podczas tej czynności?

Dywany coraz częściej pojawiają się w naszych mieszkaniach. Nie tylko chronią podłogę przed zniszczeniem, ale także pełnią funkcję ozdobną. Oczywiście o dywan należy odpowiednio dbać. Oprócz odkurzania bardzo ważne jest także trzepanie dywanu. Wydawać by się mogło, że to prosta czynność, jednak wykonując ją musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Podstawowe zasady dbania o dywan

Codzienne użytkowanie dywanu sprawia, że gromadzą się w nim kurz i roztocza. To bardzo niebezpieczna mieszanka szczególnie dla alergików. Brudny dywan, szczególnie ten w jasnych barwach nie wygląda zbyt estetycznie. Pamiętajmy także, że regularne odkurzanie i trzepanie dywanu przedłuża jego żywotność. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić. Różnego rodzaju odświeżanie wykładziny sprawia, że w naszym mieszkaniu będzie unosił się przyjemny zapach. Dywan bowiem gromadzi w sobie mnóstwo różnych zapachów, tych nieprzyjemnych także. Dlatego też tak ważne jest nie tylko pranie, ale także trzepanie dywanu na świeżym powietrzu.

Dobry sposób na odświeżenie

Istnieje wiele domowych sposobów pozwalających na utrzymanie dywanu w czystości. Najbardziej oczywistym jest oczywiście odkurzanie, najlepiej przy użyciu turboszczotki, która pozwala na usunięcie z dywanu nawet sierści zwierząt, czy włosów. Wiele osób do czyszczenia dywanu używa także… sodę oczyszczoną. Sposób ten polega na rozsypaniu sody na całym dywanie. Następnie dokładnie rozcieramy ją ściereczką, na przykład z mikrofibry i zostawiamy na kilka godzin (chociaż najlepiej byłoby zostawić sodę na dywanie na całą noc, dzięki temu efekt będzie dużo lepszy). Po tym czasie odkurzamy dywan. Możemy być pewni, że ten zabieg odświeży go na kilka tygodni.

Jak prawidłowo trzepać dywan?

Pamiętajmy także, że ważne jest regularne trzepanie dywanu. Możemy robić to przez cały rok, a nie tak jak uważają niektórzy jedynie w okresie wiosenno-letnim. Trzepanie dywanu zawsze zaczynamy od lewej strony, najlepiej oczywiście robić to na specjalnym trzepaku. Następnie przewracany wykładzinę na prawą stronę. Tym razem nie używamy już trzepaczki, ale niewielkiej szczotki, którą obmiatamy całą powierzchnię dywanu. Najlepiej jeśli będzie on mógł zostać na dworze przez jakiś czas.

 

Trzepanie dywanu zimą wygląda odrobinę inaczej. Aby było ono możliwe, temperatura na dworze powinna spać przynajmniej kilka stopni poniżej zera. Dywan wynosimy na dwór i kładziemy go na zamarzniętym śniegu wierzchnią warstwą. Następnie spód dywanu uderzamy trzepaczką. Wtedy cały kurz i brud zostają niejako wchłonięte przez śnieg, a my zyskujemy czysty i odświeżony dywan. Bardzo ważne jest jednak to, by nie położyć dywanu na niezamarzniętym śniegu, ponieważ możemy dopuścić do jego przemoczenia.

Odkurzenie, czyszczenie i trzepanie dywanu to czynności o których powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy by dywan przez długie lata spełniał wszystkie swoje funkcje. Dbając o niego sprawiamy, że nie tylko pięknie wygląda ale także nie gromadzi w sobie mnóstwa różnych alergenów, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: