Jak dobrać odpowiedni dywan do jadalni?

   05/25/2018 13:20:30    0 Komentarzy
Jak dobrać odpowiedni dywan do jadalni?

Czasy się zmieniają, a moda na dywany nigdy nie przemija. Zawsze kupujemy je z miłą chęcią, bo doskonale pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Ponadto dywany mają jeszcze jedną ważną zaletę. Sprawiają, że dzięki nim wnętrze jest milsze dla oka, staje się cieplejsze i przytulniejsze.

Kupując dywan, ważne jest, aby dobrać taki, który doskonale wpasuje się do pomieszczenia i stanie się jego ozdobą. Jak to zrobić? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. W nowoczesnych przestrzeniach bardzo często mamy kuchnię otwartą na salon. W takim układzie zazwyczaj pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym powstaje przestrzeń jadalniana. To naturalne, że mimo połączenia tych trzech sfer zależy nam na ich wyodrębnieniu. W takiej sytuacji dywan pod stołem w jadalni sprawdzi się doskonale. Wybór właściwej wykładziny równa się dostosowaniu do kilku sztywnych zasad. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko kolor, wzór, czy kształt, ale również, co dość ważne, wielkość.

Dywan do salonu

Jakiej wielkości dywan powinien znaleźć się w salonie? Będzie to oczywiście zależało od tego, jaką mamy przestrzeń do zagospodarowania. Wykładzina do salonu, poza efektem dekoracyjnym, powinna pełnić również funkcję łączącą wszystkie elementy wnętrza, do którego zazwyczaj należy kanapa, fotel oraz stolik kawowy. Aby cel został osiągnięty, dywan powinien zostać położony centralnie względem kompletu wypoczynkowego i być na tyle duży, aby wszystkie jego elementy znalazły się w całości na nim. Mniejsza wykładzina do salonu też będzie pasowała, jednak ważne jest, aby i tu trzymać się sztywnej zasady. Przednie nogi kompletu wypoczynkowego i foteli powinny być na dywanie, a stolik w samym jego centrum. Kształt ozdoby będzie zależał od kształtu stolika. Pod okrągłym lepiej umieścić okrągły, a pod prostokątnym oczywiście prostokątny.

Jaki dywan do jadalni

W pomieszczeniach takich jak jadalnia czy kuchnia najważniejszą rzeczą jest materiał, z którego wykonano dywan. Wiadomo, że w miejscach, w których jemy i gotujemy, nie da się uniknąć zabrudzeń podłogi. Brudzi się ona znacznie częściej niż w salonie czy sypialni. Tu coś nam kapnie, tu się coś wysypie, dlatego do takich wnętrz najlepsze będą dywany syntetyczne. Wykładziny wykonane ze sztucznych włókien są bardziej odporne na zabrudzenia, a ewentualne plamy można od razu w łatwy sposób wyczyścić za pomocą zwykłej mokrej ścierki. W przypadku zaschniętych lub uporczywych plam sprawdzi się środek do czyszczenia dywanów lub płyn do mycia naczyń. Syntetyczne włókna nie tracą swoich właściwości i koloru nawet w przypadku częstego prania i czyszczenia oraz nie odkształcają się od nacisku mebli, które na nim stoją. Idealnym przykładem jest nasz dywan Portofino.

W jadalni znajdą zastosowanie także dywany tkane na płasko. Takie wykładziny nie mają wysokiego runa, pętelek czy pęczków, w które mogłyby wnikać okruchy jedzenia. Dywany płasko tkane są twardsze, ale za to nie wnika w nie brud i są odporne na zagniecenia. Śmieci można łatwo odkurzyć, a nawet zamieść zmiotką, a do usuwania plam zazwyczaj nie potrzeba specjalistycznych środków.

Z kupieniem właściwego rozmiaru dywanu do jadalni nie powinno być większego problemu. Niezaprzeczalnie musi być on na tyle duży, by mieścił się na nim i stół, i krzesła, a ponieważ te ostatnie dość często odsuwamy albo przesuwamy, wykładzina powinna mieć co najmniej 90 cm zapasu z każdej strony, tak, aby krzesła pomimo przesuwania nie wychodziły za jej obręb. Jeśli chodzi o kształt, no cóż, do okrągłego stołu najlepiej pasuje okrągły dywan, jednak duże obłe wykładziny są raczej ciężko dostępne, dlatego jej kształt można dopasować do kształtu samej jadalni.

Sypialnia

To miejsce, gdzie powinniśmy czuć się komfortowo i które powinno sprawiać wrażenie przytulnego, dlatego wybierając dywan do sypialni, ważne jest, aby znajdował się on pod łóżkiem. Jeśli jest ono duże, to i wykładzina taka musi być, jeśli mniejsze, to dobierzmy coś mniejszego. Jednak i tu obowiązuje sztywna zasada. Dywan w sypialni powinien mieć taki rozmiar, aby okalał łóżko z obu stron 45-60 cm, szczytem perfekcji jest, kiedy okala z trzech. Jeśli posiadamy w sypialni szafki nocne, postarajmy się, aby znalazły się one w całości w obrębie dywanu lub całkowicie poza nim. To samo dotyczy dodatkowych mebli w sypialni, foteli, komody, toaletki. Unikajmy sytuacji, gdy dywan w sypialni znajduje się jedynie w dole łóżka. Nie wygląda to ani wizualnie dobrze, nie jest również funkcjonalne. Co do kształtu dywanu, to bez wątpienia musi on kontrastować z kształtem pomieszczenia.

Łazienka

Rozmiar dywanu do łazienki, podobnie jak i w przypadku reszty pomieszczeń, będzie zależał od jej wielkości. Tu jednak mamy sprawę nieco ułatwioną, bo możemy umieścić w niej dwa mniejsze dywaniki, jeden np. koło wanny, drugi obok sedesu. Co do kształtu, to dywanik w łazience, podobnie jak w innych pokojach, musi współgrać z kształtem pomieszczenia.

Wybór odpowiedniej wykładziny do każdego pomieszczenia w domu to nie lada wyzwanie. Aby odpowiednio dobrać jego rozmiar, najlepiej najpierw kupić wszystkie meble, a dopiero później myśleć o dywanie.

Jeżeli podjęliśmy decyzję o zakupie dywanu, powinniśmy pamiętać o tym, aby odpowiednio o niego dbać. Dzięki regularnemu i odpowiedniemu czyszczeniu będziemy mogli cieszyć się piękną wykładziną przez długi czas. Podstawą czyszczenia jest oczywiście odkurzanie. Im częściej, tym lepiej. Wiadomo jednak, że nie zawsze mamy czas i chęci, ale warto znaleźć chwilę dwa lub trzy razy w tygodniu. Kolejną ważną rzeczą jest odplamianie. Wszystkie plamy warto usuwać natychmiast. Świeże zabrudzenia na syntetycznych włóknach schodzą bardzo łatwo przy użyciu zwykłej mokrej ścierki.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: