Co musisz wiedzieć, zanim kupisz dywan

   05/23/2018 12:35:04    0 Komentarzy
Co musisz wiedzieć, zanim kupisz dywan

Planując kupno dywanu, warto wcześniej poznać kilka wskazówek, które pozwolą dokonać jak najlepszego wyboru. Ważnymi czynnikami są nie tylko kolor czy wzór, ale także materiały, z jakich produkt został wytworzony oraz zasady, które pomogą harmonijnie urządzić wnętrze.

Dywan dostosowany do pomieszczenia

Gwarancją udanego zakupu jest między innymi określenie miejsca i funkcji, jaką dywan ma spełniać w danym pomieszczeniu. W salonie, który zwykle jest intensywnie użytkowany, a jednocześnie jest miejscem reprezentacyjnym, sprawdzi się dywan dobrej jakości, dopasowany kolorystycznie, łatwy w czyszczeniu i odporny na plamy. Jeśli salon pełni dodatkowe funkcje, warto wybrać kilka mniejszych dywaników, które pozwolą wydzielić różne strefy. W sypialni odpowiedni będzie dywan z włókien naturalnych lub z długim włosem typu shaggy, w stonowanej kolorystyce sprzyjającej wypoczynkowi. Jeśli będzie miękki i puszysty, rano zapewni odpowiedni komfort i poczucie ciepła bosym stopom. Decydując się na dywan do przedpokoju. Warto pamiętać, że jest on wystawiony na kontakt z wodą, błotem, piachem. Dlatego powinien być łatwy do czyszczenia, niepochłaniający wilgoci, w ciemnym kolorze. W pokoju dziecięcym należy zadbać, aby dywan był antyalergiczny i antystatyczny. Dzieci bardzo lubią bawić się na podłodze, ważna więc jest także izolacja termiczna. Kolorowe nadruki będą stanowiły dodatkową atrakcję i dla chłopców, i dla dziewczynek.

Materiały użyte do produkcji

Zastosowane w produkcji materiały mają wpływ na jakość i przeznaczenie dywanów. Obecnie są one tkane zarówno z włókien naturalnych, jak i syntetycznych. Materiały naturalne, takie jak wełna, niestety są trudne do utrzymania w czystości i mogą uczulać. Dywany syntetyczne są tańsze niż wełniane, w wielu kolorach i wzorach, łatwe do utrzymania w czystości. Przy ich produkcji wykorzystuje się polipropylen, poliester, wiskozę i akryl. Wyznacznikiem jakości jest również gęstość runa dywanu - im większa, tym lepiej. Określa ją liczba punktów na metr kwadratowy. Informacji tej należy szukać na metce umieszczonej na spodniej stronie. Alergicy powinni unikać dywanów wełnianych i jedwabnych. Najlepszym wyborem będą utkane z poliestru, polipropylenu, wiskozy i bawełny. Są one antystatyczne, dzięki czemu nie przyciągają kurzu i łatwo je wyczyścić.

Efekt końcowy

Dywany są istotnym dodatkiem w aranżacji wnętrz. Mogą podkreślić piękną podłogę lub pomóc ją ukryć, jeśli jest zniszczona. Kolorystyką powinny być dopasowane do koloru ścian, mebli i innych dodatków. Należy pamiętać, że jasny dywan optycznie powiększy pomieszczenie, a ciemny zmniejszy. Ważne przy zakupie jest także dobranie odpowiedniego rozmiaru produktu w zależności od funkcji, jaką ma spełniać. W salonie dywan najlepiej umieścić centralnie względem kompletu wypoczynkowego, a wszystkie części powinny znajdować się na jego powierzchni. Kupując dywan, warto zapoznać się z informacjami na metce lub poprosić sprzedawcę o pomoc.

Podziel się wpisem:

Zostaw komentarz

* Nazwa
* E-mail: (Nie opublikujemy)
   Strona (URL z http://)
* Komentarz: